| NumePublicExistent a întrebat:

Ce meserie pot avea daca urmez Facultatea de Relatii Internationale? Ce materii se studiaza acolo? Cati ani dureaza?

Răspuns Câştigător
| veverushca a răspuns:

Poti face cariara diplomatica, consilier sau expert in probleme internationale si de integrare europeana, in mass media sau in cadrul partidelor politice, poti deveni analist, specialist care elaboreza si implementeaza strategii si programe post-aderare, functionar international, etc. Studiezi istoria relatiilor internationale, teoria relatiilor internationale, drept international si european, economie politica si relatii economice internationale, studii regionale variate, sociologia relatiilor internationale, studii de securitate, filozofie politica, principii si tehnici diplomatice, comunicare politica, limbi moderne, etc