| anonim_4396 a întrebat:

Ce ştiţi despre dermabraziune?

Rezultatele sunt de lungă durată?

1 răspuns:
| ahahhah a răspuns:

Dermabraziunea este o procedura medicala, cosmetica, sangeranda, in care stratul epidermic al pielii este indepartat prin abraziune (netezirea cu abrazivi). Tehnica utilizeaza o perie electrica, un sistem de microcristale cu margini neslefuite sau laserul pentru indepartarea celulelor moarte. Peria exfoliaza pielea prin miscari rotative extrem de rapide, un proces destul de agresiv pentru tegument.
In trecut procedura era realizata cu ajutorul unui aparat de dimensiuni mici, steril pentru exfoliere cu ajutorul unor agenti abrazivi.
Tratamentul dureaza intre 60 si 90 min, si fiind o procedura mai invaziva se foloseste de obicei un anestezic local combinat cu un sedativ pentru a calma pacientul. Timpul de recuperare este de 7 pana la 12 zile. Efectele sunt spectaculoase - cand folosim aceasta tehnica cu un scop de reintinerire pe un pacient cu un ten imbatranit, dupa 2-3 luni pacientul obtine o intinerire echivalenta cu 10-15 ani datorita cresterii straturilor noi de piele. Rezultatele astfel obtinute se mentin pe o durata lunga (ani).