| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie facut atunci atunci cand doi parteneri nu se mai inteleg?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

In primul rand trebuie delimitat clar motivul pentru care ati intrat in relatia asta. Ce iti doresti tu de la ea, ce vrea ea de la tine, care este scopul relatiei voastre, daca aveti de gand sa convietuiti impreuna... Daca toata "umblarea"asta impreuna nu duce nicaieri, si ma refer la lipsa perspectivei casatoriei, atunci e cazul sa decideti ...incotro?!
Inevitabil, intervine rutina si de aici o sumedenie de nemultumiri si neintelegeri.Nu-ti mai place nimic la el/ea, nu te mai multumeste din nici un punct de vedere.
Privind din afara, nu pot sa-ti dau decat niste sfaturi.Incearca evadezi din rutina zilnica, surprinde-l.surprinde-o prin lucrurile mici, aparent neinsemnate dar cu incarcatura emotionala mare, arata-i afectiune, dragoste, intelegere, ofera-i intotdeauna umarul tau cand are nevoie, daca esti baiat- adu-i o floare intr-o zi obisnuita, cand nu se asteapta, fa-i o declaratie de dragoste, chiar daca nu i-ai mai spus ca o iubesti de mult. daca esti fata – raspunde-i la fel cand iti spune ca te iubeste, fii tandra, asculta-l, comunica cu el.etc.
Incearca sa depistezi "buba" relatiei voastre si restabileste-o! daca nu se mai poate face nimic in sensul acesta...atunci da-i drumul!

4 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Se iubesc cu adevarat? exista mici certuri, mari certuri... dar daca fiecare isi da seama ca mai mult nu pot da si ca s-a stins flacara, ca dupa toate metodele incercate, nimic nu da rezultate... fiecare pe drumul lui. Acum, daca sunteti casatoriti... recomand consiliere familiala, daca sunt si copii in relatie... e mai dificil.

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuiesc facute urgent bagajele.
Fiecare cu jucariile lui.Pa cuvant.

| DenissaDeea a răspuns:

Sa sxiste loc de comunicare si respect, sa decideti impreuna ce veti face fiecare si ce drum sa alegeti fiecare dintre voi.

| otypa a răspuns:

Daca nu se mai inteleg nicicum normal este sa-si vada fiecare de viata lui