| J7anine a întrebat:

Ce varianta ati prefera:

A. Sa gasiti intr-o zi o bancnota de 20 Euro pe o strada.

B. Sa gasiti intr-o zi o bancnota de 10 Euro pe o strada, si a doua zi, pe alta strada, inca o bancnota de 10 Euro.

Intrebarea nu e la misto, cica astia de la Harvard au facut un studiu, despre preferintele oamenilor. Sunt curioasa de raspunsuri... eventual motivate.winking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere viteza de crestere a indicelui euro, varianta B, LOGIChappy adica a doua zi el va fi mai valoros,

15 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu m-as bucura si asa o saptamana - gasind doar intr-o zi banii. Daca as gasi in fiecare zi bani as intra oarecum la banuieli - cine are noroc la bani nu prea sta bine cu dragoste, nu-i asa?!
Bineinteles ca eu nu as vedea bancnota nici in prima zi, nici in urmatoarele, pentru ca sunt zapacita si nu ma uit pe jos... Poate de asta sunt eu atat de iubita laughing la cate bancnote de 10 sau 20 de Euro am ratat laughing

| psiholoaga a răspuns:

Prima varianta. Daca as gasi in 2 zile cate 10 euro, deja mi s-ar parea dubios. Ori cineva incearca sa ma plateasca si nu stie cum, ori ploua cu bani. In plus, daca a treia zi nu as mai gasi nicio bancnota, as fi putin dezamagita, ca deja se crease reflexul.

daniela
| daniela a răspuns:

Prima varianta pentru ca norocul nu vine de doua ori... ce e in mana nu e minciuna.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Varianta B ca sa ma pot bucura de 2 ori.

| dulshe a răspuns:

Eu prefer B pentru ca, daca gasesc bacnota de 20 de € ii cheltui imediat, si maine nu mai am ce cheltui, iar daca gasesc asa pe rand, a si azi si maine (de cheltuit).

prfml
| prfml a răspuns:

Varianta B, te consideri un norocos.

prfml
| prfml a răspuns:

Raspunsul corect stim cu totii ca ar trebui sa fie altul, castigul unora este pierderea altora.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

B! Twice (at least!) is best!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Aleg varianta A. am si azi, si maine, poate si poimaine si etchappy

regis
| regis a răspuns:

Varianta A. Imi plac mai mult banii gramada decat in rate.

Am pus intrebarea si colegilor si mi s-a parut foarte interesanta motivatia pentru varianta B a unuia dintre ei: i s-a intamplat sa gaseasca o bancnota si imediat dupa sa identifice si persoana care a pierdut-o. Probabilitatea de a-l gasi si pe al doilea este insa mai mica...

| Sara2 a răspuns:

Varianta B pentru ca te gandesti a 2 zi "ce noroc" eu chiar am patit-o... am gasut intr-o zi 50 ron pe strada si a 2 zi am mai gasit inca 50daca gaseam din prima milionu era mai naspa nu credeti? nu ma mai bukuram ink odata

| zamfira a răspuns:

Cred ca in situatia B m-as bucura mai mult pentru ca as gasi bani de 2 ori, ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata in viata mea de pana acum laughing N-am gasit nici un ban, nici un portofel plin ochi de euroi si numai prin balti si canale am cazut. big grin Ma gandesc ca poate ar fi bine ca macar in viitor sa nu mai merg pe strada cu capul in nori, ci sa ma mai uit pe unde calc.laughing

| allube a răspuns:

As prefera sa o gasesc pe aia de 20 din prima, ca daca o gasesc pe aia de 10 iar a doua zi mi-o ia altul inainte? Ce-i in mana, nu-i minciuna! Glumesc...de regula cand gasesc ceva, ma uit sa vad daca e cineva prin preajma care ar fi putut pierde banii, pentru ca eu cred foarte tare ca daca gasesti ceva ce nu-ti apartine, vei pierde la randul tau ceva. In viata este un echilibru, dai-primesti, primesti-dai, am constatat asta de-a lungul existentei mele.

Răspuns utilizator avertizat
| ivascopavel a răspuns:

Mda, grea decizie.cred ca as prefera 20 dintr-o lovitura.