| danahh a întrebat:

Cifra octanica mare a benzinelor distruge motorul?

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Da se ard garniturile si duce la distrugerea motorului.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e benzina nu are treaba deloc, dar la masinile pe motorina care folosesc motorina cumparata de la cei care fura motorina provoaca probleme la motor mai ales motorina industriala e folosita pentru tiruri, tractoare, vehicule de uz in lucrarea drumurilor publice etc. si are alta compozitie chimica deoarece motoarele sunt mai puternice cu mai multi cai putere.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fiecare masina in mod normal trebuie sa aiba din partea fabricantului auto, recomandarea cu ce benzina poate functiona si aici ne referim la cifra octanica a carburantului. Benzina cu cifra octanica ''0'' heptanul poate face ca motorul sa functioneze dar il distruge din cauza detonatiilor adica arderilor ''explozive''.

| misu a răspuns:

Dimpotriva.cifra octanica mai mare reprezinta calitate mai mare si o ardere mai completa

| andrey23 a răspuns:

Nu il distruge cu nimic, cu cat cifra octanica e mai mare se permite realizarea unor rapoarte de comprimare mai mari =>randament mai mare la aceiasi cmc =>putere mai mare.