| Elenaeli22 a întrebat:

Cine imi da si mie niste figuri de stil?
mai precis epitete, comparari si metafore
va rog

Răspuns Câştigător
| Elena_Oana_1997 a răspuns:

Epitete : soare auriu,buburuza rosie,padure de smarald,valuri inspumate,perdea de arbori, ghiocel argintiu, cer limpede, zambet trist.
Comparatii : rosu ca focul, alb ca zapada, harnic ca albina, inalt ca bradul, rapid ca gandul, albastru ca cerul
Metafore :
Randunelele pun cerul in ghilimele; Paunul trage dupa sine o gradina; Uneori mi se pare ca nu esti femeie, ci lumina care cade pe flori;
Calatoresc in ochii tai; O ploaie violenta piaptana fumul; miros de la miros se va aprinde; ploaia este o toba care face sa danseze radacinile;
cele mai adevarate cuvinte de dragoste ti le spun inainte de a te zari
cand zapada adorme, noaptea isi cheama cainii inapoi; Am vazut la fantana femei fecunde ca pomii