| Cher22 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu un ex. de clasa a 4 big grin
aflati cel mai mic numar natural de 3 cifre, stiind ca, daca il impartim la un nr. de o cifra, obtinem restul 8.
Primele raspunsuri FUNDA + vot + adaugare prieteni! va rog mult ajutati-ma

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc eu sa te ajut.Mai intai se stie ca restul este mai mic decat impartitorul.Asadar,daca restul este 8, impartitorul nu poate fi decat 9 si nu mai mare(are, conform enuntului, doar o singura cifra). Si acum incep cu cel mai mic nr natural de 3 cifre, care este 100. 100 impartit la 9 da restul1.Merg mai departe la101, care impartit la 9 da restul 2.Si asa mai departe, pana ce ajung la 106, care impartit la 9 da restul 7. Urmatorul numar in ordine crescatoare este 107, iar acesta impartit la 9 da restul 8.Deci numarul cautat este 107. Poate ca exista si o alta cale de rezolvare, dar eu asa m-am gandit. Verifica si tu impartirile. Sper ca te-am putut ajuta.Bafta.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai inceputul il stiu laughing xyz:a=c, 8... si mai departe nu stiu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o alta problema de mate : aflati toate perechile de numere naturale (a, r) care fac adevarate scrierile : a:3=91rest(r) a:4=231rest(r) a:5=126rest(r) a:6=109rest(r)

| Cetanas_Dorin_1984 a răspuns:

Cel mai mic numar natural care impartit la 7 da restul 3