| AnneBre a întrebat:

Credeti in chestiile astea cu pisica neagra care aduce ghinion sau celelalte?
argumentati

Răspuns Câştigător
| Aesir a răspuns:

Nu cred in superstitii sunt doar inchipuiri ale mintii rationale, in realitate ceea ce este numit noroc si ghinion nu este deloc intamplator. Argument: Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza, totul se intampla conform Legii, hazardul nu este decat un nume dat unei legi necunoscute, sunt numeroase planuri ale cauzalitatii insa nimic nu scapa Legii. Asta este legea cauzei si a efectului si este valabila oriunde, oricand si oricum, adica este o lege universala.

4 răspunsuri:
| Yourtruelove a răspuns:

Buna! Eu da,cred chestia cu pisica neagra si cu sarea laughing.La inceput spuneam si eu ca este o prostie, dar intr-o zi a trecut o pisica neagra prin fata mea, si in ziua aia am avut NUMAI ghinion... poate a fost o coincidenta thinking dar de atunci cred in chestia cu pisica, si mereu cand trece o pisica neagra, 3 pasi inapoi si scuip laughing Probabil e doar o superstitie, nu stiulaughing Dar eu sunt asa, putin mai superstitioasa, dar nici chiar sa cred in toate porcariilelaughing
Sper ca te=am ajutat
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in superstitii. Probabil au avut loc unele coincidente de genul asta si unii au luat treburile astea in serios. In plus este pacat sa crezi in superstitii. Si treaba cu pisica neagra este o intreaga incurcatura pentru ca in unele tari se zice ca ea aduce ghinion, iar in altele se zice ca aduce noroc.

| katy_3282 a răspuns:

Nu cred in superstitii! Am observat ca cu cit mai mult crezi in lucrurile acestea cu atit mai repede se intimpla lucruri neplacute! Asa e psihologia omului cind crede in ceva chiar si irial si mereu se gindeste la asta lucrul acesta se implineste(sata doar in cazurile superstitiilor si a bolilor care singur omul si le inchipue)

| daisydeedee a răspuns:

Eu nu cred in superstiti ...eu cred ca daca u te gandesti ca iti va aduce noroc in curand vei avea noroc ar daca crei ca vei avea ghinion, vei avea ghinion si cu asta basta