| Ciufiiiiiiix a întrebat:

Voi credeti in superstiti? ca de ex : daca vezi o pisica neagra vei avea ghinion ...eu una sincera sa fiu nu cred in asa ceva happy

voi?

Răspuns Câştigător
| sweetheart16 a răspuns:

DIn cate stiu eu, superstitia despre care vorbesti este ca daca iti taie calea o pisica neagra ai ghinion. Eu nu pot spune ca sunt superstitioasa. De exemplu, am spart, pot spune, multe oginzi si nu prea cred ca am avut ghinion, nici macar o zi. Eu zic sa nu te increzi in astfel de chestii.
Sper ca te-am ajutat! te pup

14 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Nu, avem o pisica neagra care imi taie calea zilnic, de cateva ori.

| onasis1961 a răspuns:

Nu! Nu există aşa ceva! Poate ai ghinion pe moment şi consideri că dintr-un motiv anume sa petrecut necazul!

| Thunderstruck a răspuns:

Mi se pare normal ca in secolul 21 asa nu crezi in asa ceva.

| Încrucişătorul a răspuns:

Nu.
Dar ma indoiesc amarnic ca o fata sau femeie in toata firea afirma pe net, icognito, ca nu crede in asa ceva. N-am intalnit si nici nu cred ca voi intalni care sa spuna si sa demonstreze ca nu crede in rahaturile alea.

In fine, cred ca asa e de "randul lumii"... ce vorba jegoasa.

| victorandrei a răspuns:

Nu cred in superstitii ca imi poarta ghinion laughing)

| PotatoMustDie a răspuns:

Toate astea sunt niste prostii, eu unul nu cred.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Normal ca nu. Acestea sunt "urme" ale religiei romane, impreunate cu animismul, si alte lucrurii pagane.
In timp lung, ne putem crea un tic sau chiar sa inducem subconstientului sa ne ferim de anumite lucruri.
Caci Mantuitorul a zis : "Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni, caci sau pe unul il va uri si pe celalalt il va iubi, sau de unul se va lipi si pe celalalt il va dispretui; nu puteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona." deci ori credem in superstitii si in acelasi timp de indepartam de Dumnezeu, ori credem in lucruri (chiar ispitiri de indepartare a credintei ale satanei) superstitioase.

| M25M a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Religia crestin-ortodoxa nu are unele superstitii?
Treci pe langa o biserica sau o troita- bate o cruce
Pleci la drum -bate o cruce
Visezi o cunostiinta moarta - Trebuie sa dai de pomana
La nu stiu ce sarbatoare trebuie sa dai ture de biserica
?

| Jardelin a răspuns (pentru M25M):

Nu, in biserca ortodoxa nu sint superstitii! In invataturile ortodoxe autentice nu exista nici macar o superstitie!

Sint insa oameni care se declara ortodocsi si in acelasi timp fac unele lucruri care nu au nimic in comun cu ortodoxia. Aceia nu cunosc cum trebuie sa fii, si ce trebuie sa faci ca ortodox.

| M25M a răspuns (pentru Jardelin):

Ok daca zici tu.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru M25M):

Nimeni nu a zis ca daca nu te inchini in fata unei biserici ai ghinion. Dar in timp indelungat poate fi o problema.
Cand treci pe langa o biserica, faci un lucru folosindu-te de propia vointa, stiinta, iti aduci aminte de Dumnezeu, Il "saluti", ii multumesti, etc. cand te inchini in fata casei Lui.

| IubescRapidBucuresti a răspuns:

Nici eu frate superstiitile sunt inventi facute de femeile din trecut pentru a speria copii