| lextim a întrebat:

Credeti in Dumnezeu?happy De ce?

10 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Da,eu cred mult in el.El a creat universul, el a creat lucrurile de care ne bucuram in prezent, el ne ajuta mereu, chiar daca uneori ni se intampla lucruri rele, se intampla tot cu un scop bun.Am observat ca unii spun ca nu exista D-zeu,ca daca ar exista i-ar ajuta si nu ar mai suferi atat.Da,ei sufera,dar sufera cu un scop,nu asa degeaba. Dumnezeu ne vrea binele,el a creat viata usoara,noi o facem grea si ne-o inrautatim. Uneori ne suparam cand Dumnezeu ia pe cineva drag de langa noi, dar el o face cu un scop, unul bun, dar noi nu il intelegem, dar stie ca mai tarziu vom afla.In concluzie, cred in Dumnezeu si ar trebui cu totii sa credemhappyNumai bine.

| EmaS a răspuns:

Fie ca noi credem fie ca nu credem, El exista!

| iuliaalexandra12 a răspuns (pentru EmaS):

Sunt de acord cu tine Sharvany si eu cred in DUMNEZEU chiar mult

| JustDeedee a răspuns:

Da, cred. Fiecare persoana crede in ceva, unii cred in D-zeu, Allah etc. De ce cred in D-zeu? Pentru ca Universul asta l-a facut cineva, dar nu stim cine, e ceva puternic si totusi de care ar trebui sa ne fie frica, niciodata nu se stie ce se poate intampla. Univers = D-zeu, Allah si alte denumiri. Te gandesti ca are cineva grija de tine, nu ti s-a intamplat sa intri intr-o incurcatura din care credeai ca nu o sa mai iesi? E ceva ciudat, cineva te-a ajutat. Nu sunt eu asa credincioasa, dar ceva exista,'' Universu' asta e viu! '

| Stitch92 a răspuns:

Eu am inceput sa nu mai cred...din foarte multe motive!

| EmaS a răspuns (pentru Stitch92):

Pe crestinul adevarat nimeni si nimic nu il poate desparti de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba!
Esti constient de existenta curentului electric?
Logic.
L-ai vazut?
Nu.
Esti constient de existenta vantului?
Il vezi?
Nu.
Dar exista si curentul electric si vantul.
Asa e si cu Dumnezeu.Nu il vedem dar existenta Lui se remarca prin toate creatiile...
Raul este lipsa lui Dumnezeu la fel cum intunericul este lipsa luminii...
Intelegi?

| Maysa a răspuns:

Sunt de acord cu @Sharvany. El există - astfel dacă nu ar exista, nici noi nu am mai exista. Logic, nu?
De ce cred în El? Asta nu are importanţă - cred în El pentru că m-a ferit întotdeauna de rele…bineînţeles, în viaţă trebuie să treci peste tot - să uiţi lucrurile neplăcute, şi să le laşi în căp’şor doar pe cele frumoase.

| FlAiser a răspuns:

Cred in dumnezeu pentru ca el exista el-ne dat viata si ne invata multe din zicalele lui

| ZapadaDinCartierrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Eu cred in dumnezeu.El a facut o gramada de minuni, El a inventat lumea, pasarelele care ne canta si sunt mereu fericite.Ele canta in cinstea lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu ar exista lumea ar fi foarte trista si chiar nu ar exista.