| monica_4690 a întrebat:

Cu ce este asociata expresia" deja-vu", si ce inseamna?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da!, si eu amavut ultima oara unul, acum vreo 2 saptamana! E ca un stop cadru, in primele secunde nu -ti dai seama ce e, si apoi, poti realiza ca ai mai vazut o anumita imagine, care, in acel timp, ti-este in fata! Plus o senzatie putin ciudata, posibil diferita de la o persoana la alta! Personal, pot spune ca am avut d. v. si cu cliseul initial in vis!, iar cea mai veche amintire de acest fel o am din copilarie!

3 răspunsuri:
| Krina a răspuns:

Expresia provine din limba franceza si se poate traduce mot-a-mot prin "deja vazut".
Se foloseste cand dorim sa exprimam o situatie/persoana/eveniment ipotetic intalnit(a) anterior.

| viorel2c a răspuns:

Cu ceva ce s-a intamplat sau ai impresia ca s-ar fi intamplat.

| 196 a răspuns:

"Deja-vu" ai atunci cand ti se pare ca iti aduci aminte de un loc prin care treci si iti da o senzatie ciudata de "am mai fost pe aici"