| Haydee a întrebat:

Culgi nucihappy
Si dupa ce ai cules mai multe te murdaresti.
Te speli o data, nu trece... a doua oara nu, a treia oara nu...
Mainile iti arata ingrozitor... ce faci?big grin

Răspuns Câştigător
| biank98 a răspuns:

Fa un acid tartric (sare de lamaie+zeama de lamaie) si spala-te cu ea.

7 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Iodul ala dispare cu benzina+nisip fin. Te freci bine cu astea, iar apoi te speli de cateva ori cu apa si sapun.

mariana
| mariana a răspuns:

Solutiile date sunt bune, insa cel mai simplu este sa culegi nucile cu manusi de uz casnic si atunci nu apare nici un inconvenient.
Daca deja ti-ai murdarit mainile, le poti curata cu sare de lamaie si apoi daca vei spala ceva lucruri cu mana si detergentul va avea rolul de a imbunatati efectul initial. Mult succes si multa sanatate.

| DoarOana a răspuns:

Si eu fac asta de multe ori, dar ma spal cu sare de lamie pe care o dizolv in apa! Vei vedea ca trece! Te pup si sper sa ai o zi frumoasa asa cu tine!

| angella1972 a răspuns:

Te speli cu zeama de lamaie sau macar cu sare de lamaie.cam ustura, deci pregateste si o crema de maini

| criss:) a răspuns:

Cu rosii verzi stiu dar nu am incercat in schimb am incercat cu inalbitor de rufe sau sare de lamaie si mergewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Etele de fructe ( afine, visine, zmeura, nuci etc) se curata cu acid tartric ( sare de lamaie) in solutie sau cu zeama de lamaie. Petele de legume se pot curata in acelasi mod.

| iullywwjd a răspuns:

Cu zeama de lamaie