| anonim_4396 a întrebat:

Cum i-a salvat Oskar Schindler pe evrei in filmul Schndler's List?

2 răspunsuri:
| death a răspuns:

Cred că, mai bine, te uiţi la film, pentru că este foarte bun. I-a pus la muncă, pentru cultura ta generală. "Arbeit macht frei", scrie deasupra porţii de la Auschwitz. El a înţeles altfel sloganul.

| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Pai s-a dus in oraselul ala, si-a deschis o fabrica de oale parca, le-a facut contracte de munca, apoi le-a dat un loc de munca. Apoi stii ca a venit Amon Goeth si s-a bagat si el.La sfarsit cand razboiul era pe terminate parca Schindler devenise foarte bogat.Cu banii astia el a reusit sa-l convinga pe Goeth sa-i dea evreii in schimb. Apoi si-a facut o lista cu cine va pleca.Asa am inteles eu.