| sweetys a întrebat:

Cum imi dau seama daca e din argint, aur sau doar ceva fara valoare. Am gasit un lantisor rupt pe strada (am mai vazut ceva de genu si la bijuterie) si nu are inchizatoarea ( partea unde se pune stanta). Nici bijuterii deschise zilel astea prin oras nu sun. Asa ca va rog sa-mi spuneti daca exista vreo metoda sa aflu din ce este facut FUNDA

Răspuns Câştigător
| florinpaula a răspuns:

Da i cu el pe perete si trebuie sa lase urme precum creionul daca e din argint. Daca e din aur, baga l in otet si lasa l pana maine dimineata, daca e aur ramane la fel daca nu, se schimba la culoare dar se si strica daca e fara valoare

6 răspunsuri:
| ihavenoidealel a răspuns:

Baga-l in apa si lasa-l 1 zi cred. daca nu rugineste e de argint happy

| HaKa93 a răspuns:

Daca e din argint are stanta 925 iar daca e din aur este in felul urmator:
Aur 24 carate... 999 ‰
Aur 18 carate... 750 ‰ (750 ‰ inseamna 750 parti aur pur din 1000 parti de aliaj)
Aur 14 carate... 585 ‰ (585 ‰ inseamna 585 parti aur pur din 1000 parti de aliaj)
Aur 9 carate... 375 ‰ (375 ‰ inseamna 375 parti aur pur din 1000 parti de aliaj)

| ElenaIsabella02 a răspuns:

Da,este.Poti sa te duci cu el la AMANET si acolo oamenii au mai multa experienta si-ti vor spune daca e de aur. Poate il vei amaneta si daca e de aur vei castiga ceva bani pe el.

| Agnieszka a răspuns:

Ar trebui sa aiba o stanta, daca nu, bijutierul te poate lamuri.

| gabinezu a răspuns:

Pai daca e de argint trebuie sa scrie ca creonul doar ca pe perete deci iei lantisorul si zgari putin peretele si vezi daca scrie ca creonul inseamna ca e argint iar aurul nu lasa nici o urma decat se apasa putin vopseaua si daca e fier se zgarie peretele Funda?

| sadass a răspuns:

Cel mai simplu te uiti pe el si vezi daca e inscriptionat cu 925. adica argint in proportie de 92.5% grame. FUNDA?