| anonim_4396 a întrebat:

cum sa nu ma mai gandesc la moarte straight face

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce sens te referi?
La faptul ca vrei sa mori sau ca iti e frica de moarte? Pt ca sunt 2 situatii diferite.
Eu una de cand sunt mica de cate ori ma gandesc la moarte ma apuca frica, am fost si la Biserica si i-am explicat situatia unui preot dar nu m-a facut sa ma simt mai bine pentru ca a raspuns superficial.
Tot ce conteaza este sa te gandesti in viitor si la lucrurile bune care se vor intampla. Eu de ex. cand sunt suparata ma gandesc ca o sa vina sarbatorile sau vara - ma duc in concediu, sau ziua mea sau o petrecere etc.
Nu iti mai pierde timpul gandindu-te la moarte si cum va fi dupa si ce se va intampla...si daca daca... e pierdere de timp. happy
Tot ce trebuie sa faci este sa iti faci viata frumoasa, asa cum o vrei tu, sa iti planifici viitorul dpdv profesional sau sentimental. Asa vei gasi un echilibru in viata ta si nu te vei mai simti asa debusolata. happy
Sper ca te-am ajutat cu ceva.

20 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Taieste-ti viata

nony
| nony a răspuns:

Toti au zis bine. dar eu chiar iti recomand un control psihologic.
Acum gandeste-te, un adolescent nu s-ar gandi in veci la asta.se gandeste la fete/baieti.sex.distractie. etc, in nici un caz asta.
Deci probabil ca esti intr-o depresie destul de grava.si doar un tratament corespunzator te-ar putea ajuta.
Bafta.Lasa moartea pentru cei care si-au trait viata.noi suntem bobocei :*

daniela
| daniela a răspuns:

Pai de ce te-ai gandi cand viata este atat de frumoasa mai ales vara cand poti sa te plimbi, sa innoti, sa iesi la o terasa, seara sa mergi in parc cu iubitul de mana...

cami
| cami a răspuns:

Si eu ma gandeam aseara sa ma calce masina laughing Dar dupa` "Stai, stai ca s-ar putea undeplini". Aveam in cap numi stupizenii straight face Mi-a trecut happy
Pai ce-ai sa te gandesti la ea? Traieste-ti viata frumos happy Cumpara-ti o bratara, lantisor sfintit. Si poarta-l. O sa te simti mult mai bine tongue happy

cami
| cami a răspuns:

Si eu ma gandeam aseara sa ma calce masina laughing Dar dupa` "Stai, stai ca s-ar putea undeplini" . Aveam in cap numi stupizenii straight face Mi-a trecut happy
Pai ce-ai sa te gandesti la ea? Traieste-ti viata frumos happy Cumpara-ti o bratara, lantisor sfintit. Si poarta-l. O sa te simti muuult mai bine tongue happy

| kh1ss a răspuns:

Iti gasesti ceva mai bun de facut... de ex. citeste o carte, sau fa o vizita la un psiholog, poate te poate ajuta.

| Elly4all a răspuns:

Andrei are dreptate, trebuie sa te spovedesti, du-te mai des la bisrica, stiu cum e cand nu vrei sa te gandesti la un lucru chiar acela iti apare primul n minte, gandeste-te ca viata e frumoasa si cu bune si cu rele...nu te mai gandi ca intr-o zi nu vei mai fi pentru ca o sa-ti faci mai mult rau, omoara-ti timpul cu activitatii care meritawinking...gandeste-te mai bine la iubiretongue

| maryana5 a răspuns:

Si ce are sa te gandesti la moarte? si eu ma ganesc la moarte, toti ne gandim la moarte.
Dar difera dela persoana la persoana la ce anume se gandeste cand spune "moarte".
La cum a sunat intrebarea ta deduc ca iti este chiar frica de moarte. si te streseaza agndul ca intr-o zi nu o sa-i mai ai pe cei dragi sau chiar tu nu vei mai fi pe acest pamant.
Este o metoda gresita de a gandi...
Eu ma gandesc ca: moartea este o oportunitate pentru. a pretui mai mult viata, pe cei dragi.
Moartea niciodata nu este un sfarsit, ci un nou inceput!
Asa ca pretuieste viata! Pretuieste ce ai! Un nou inceput ne asteapta pe toti happy
xoxooo, mary peace sign

| greg a răspuns:

Du-te mai des la Biserica.

| fabiola a răspuns:

Iubeste!

| julliano a răspuns:

Degeaba nu ne gandim noi la ea, se gandeste ea la noi devil

| scootsie a răspuns:

Gandindu-te la viata si mai exact, la viata vesnica...Gandul mortii vine de la cel rau, dar viata vine de la Dzeu...Gandeste-te unde vei merge dincolo de moarte si fa in asa fel incat sa-ti asiguri inca de pe pamant vesnicia...Biblia te poate ajuta la aceasta.Iti doresc binecuvantarea lui Dzeu in viata ta!

| Razvy197 a răspuns:

Nustiu prea bine

| antonemarian a răspuns:

Simplu. Gandeste-te ca daca mori, o sa ii bantui pe cei care ii iubesti. Si sigur nu iti doresti asta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inafara de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce motiv ai sa o faci thinking, viata e frumoasa si merita traita din plin [acum cat suntem tineri ].

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era un medic renumit care facea tot posibilul sa-si salveze pacientii dar tot scapa cite unul dincolo si atunci se gindea la propria-i moarte.Ca sa se linisteasca cerea ajutorul unui iluminat care de fiecare data avea acelasi raspuns;-Inca nu faci totul.Se intorcea si se arunca mai drastic in munca si, la un moment dat, nu s-a mai dus la acel iluminat ani de zile, cu toate ca oameni mai mureau in sectia lui dar el nu mai avea timp.In una din zile se trezeste cu acel iluminat care ii spune;-Deabia acum faci totul...Asa si cu tine, daca vei avea timp ai sa te gindesti mereu si-ai sa-ti neglijezi gindindu-te pincipalul scop in viata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu exista Dumnezeu iar tu crezi in EL nu ai pierdut nimic, dar daca EL exista iar tu nu crezi in EL atunci ai pierdut tot.
RASPUNSULtongueRIN CREDINTA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu ne-a dat viata (sau cine crezi tu), chiar daca trecem prin fel si fel de necazuri si bucurii noi trebuie sa ne luptam sa traim cit mai mult! Asa ca: cele bune sa se adune cele rele sa se spele! Tot inainte!

Răspuns utilizator avertizat