| DJohnny a întrebat:

Cum se calculeaza factura de gaze dupa citirea de la contuar?

4 răspunsuri:
| lebek01 a răspuns:

Pai vine iti citeste nr luna asta sa zicem 0235454, vine peste 3 luni si ai 0236545, face o scadere, rezultatul (x watt) il inmulteste cu cat costa un watt (70bani) sau cat o fi. urmeaza sa platesti in 10 zile apoi...big grin

| Iamyodj a răspuns:

Raspuns...nu stiu laughing

| TVborg a răspuns:

Știu că întrebarea e veche dar pentru cine va da peste această întrebare în viitor, formula de calcul este aceasta:
E = V x PCS
unde
E = energia gazelor naturale (kWh)
V = volumul măsurat în condiții de referință (mc)
PCS = Puterea Calorica Superioară

Volumul de gaze il obții prin scaderea indexului actual cu cel din luna precedenta (de ex. 3500 - 3200 = 300 mc (metri cubi))
PCS o obții pe site-ul furnizorului de gaze. De obicei e 10 virgulă alte 5 cifre. De ex. 10, 85030

În situația de față E = 300 x 10, 85030
E = 3255, 09 kWh

Această valoare o înmulțești cu prețul pe kWh de pe factură (sau contract).
Ca să dau un exemplu, să zicem că prețul este de 0, 180 kWh (kiloWatt oră).

Prețul facturii va fi atunci 3255, 09 x 0, 180 = 585, 92 lei

| TVborg a răspuns (pentru TVborg):

Am uitat să spun că acel preț de 585, 92 va trebuii adunat cu 19% pentru a obține prețul final?