| adytza0700 a întrebat:

Cum se face un arc (cu sageti) si din ce tip de lemn? f

3 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Nu stiu exact cum se face, dar cel mai bun pentru arc este lemnul de sânger (mai popular corn) care este foarte elastic si rezistent

| alexush a răspuns:

E mai complicat.trebuie din lemn de esenta mai moale ca atunci cand tragi de el sa se indoaie si in acelasi timp sa fie puternic.trebuie indoit la cald in aburi.coarda sa nu fie dintr0un siret de adidas.preferabil piele.si arcu sa nu fie din bat.se taie o bucata de lemn de 2m.un fel de scandura.mai subtire la capete.eu am facut din lemn de nuc.sagetile le-am facut din lemn de alun cu varf de fier si pana de fazan.pot sa zic ca duce pana la 150-200 m daca ai forta.dar nu ma pasioneaza asa ca l-am dat cu lac si il tin ca amintire.i-am facut si un "saculet" pentru sageti.un butuc de lemn cu diametru de 10 cm si lungine de 40 cm.scobit cu un spiral special.arata foarte fain.acum nu are rost sa spun ca l-am facut singur.cu ajutorul tatalui.amintire de la el.bafta

| marisella76 a răspuns:

Cel mai bun tip de lemn pentru arc e cel de nucul sau otetar