| Elena_6988 a întrebat:

Cum se pune graul la incoltit?

Răspuns Câştigător
| TrendyHedgehog a răspuns:

Pui pe o farfurioara niste vata cat sa acopere toata farfurioara, dupa care pui vata, pui graul si il uzi si pe el. Trebuie sa il uzi in fiecare zi, dar nu cu foarte multa apa.

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Graul se pune in mod normal in ghivece de pamant, se uda cu apa si se aseaza in asa fel incat sa aiba lumina si caldura.

| Artemisia a răspuns:

Buna Elena!

Pentru ca graul sa incolteasca trebuie sa fie intr-un loc umed/cu umezeala ridicata.
Eu asa stiu de la lectiile de Biologie.

| nashu40 a răspuns:

Buna!
Daca vrei grau incoltit ca si planta il poti pune intr-un ghiveci cu pamant bun si trebuie sa stea la lumina si sa aiba caldura si umezeala permanenta.
Daca vrei grau incoltit pentru consum (boabe), se procedeaza astfel :
pui grau intr-un borcan (sub el poti pune vata umeda, dar nu e oblogatoriu, vata se pune pentru a-i mentine umiditatea dedesubt), si trebuie sa te asiguri, la fel, ca sta la lumina, caldura si ca are umezeala permanent. Daca optezi pentru a NU pune vata, atunci cand pui graul in borcan pui apa peste el dar fara sa-i depaseasca nivelul, ba chiar foarte putin sub nivel, ca el sa aiba de unde sa-si traga apa si sa stea umed. Daca pui prea multa apa il ineci si nu mai iese nimic. Restul e la fel!
Succes!

| nyky_1703 a răspuns:

Pui intai pamant, apoi pui un strat de grau si apoi un strat de pamant dupa care il uzi cu putina apahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui vata intai si dupa o uzi apoi pui graul peste si il uzi in fiecare zi dar nu cu multa apa