| Fabian20 a întrebat:

Cum stie un termos cand e vara sa tina bauturile reci si cand e iarna sa tina cald? lamuriti'ma si pe minetongue

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Termosul doar pastreaza temperatura lichidului! ...si nu o incalzeste iarna si o raceste vara. Daca bagi un lichid cald in termos atunci el il va pastra cald o lunga perioada de timp si la fel si cu lichidele reci. El doar pastreaza temperatura datorita peretilor de sticla borosolicata dubli cu vid intre ei se face o izolatie termica perfecta. Daca ai pus mana pe un termos poate ai observat ca indiferent de cate grade celsius are lichidul din interior ->la exterior nu simti temperatura.

| Felix2009 a răspuns:

Termosul nu face altceva decat sa mentina constanta temperatura lichidului din interiorul sau, deoarece nu permite schimbul de caldura intre interior si exterior.

| VadTot a răspuns:

Pentru ca este un mare mincinos,!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este intrebare pentru Dragoste si sex?

| costellodonatz a răspuns:

Pentru ca un termos e mai tare decat Chuck Norris. Asta e motivul :d

| Tyberius a răspuns:

Pai e facut dintr-un material care nu lasa caldura sa patrunda inauntru asta in caz ca lichidul e rece...cand lichidul e cald e invers