| aaaaaaa1 a întrebat:

Dati-mi informatii despre muschi, licheni si arbusti (din Tundra zona rece)

3 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Lichenii sunt un grup aparte de organisme, rezultate în urma conviețuirii permanente dintre o ciupercă (ascomicetă sau mai rar o bazidiomicetă) și o algă verde sau o algă albastră. Corpul vegetativ rezultat (talul) este total diferit morfologic, structural și fiziologic față de cei doi parteneri care participă la simbioză. Trăiesc în unele din cele mai dificile condiții de pe Terra în tundra arctică, deșerturi, coaste stâncoase, la înălțimi mari sau în anumite zone toxice(deșeuri de mine). Uite inceputul continuarea este aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Lichen
Mușchii, (Subregnul Bryophita) sau briofitele, cum sunt denumiți în literatura științifică, cuprind aproximativ 25.000 de specii de plante. Ei sunt răspândiți pe tot globul, începând cu zonele calde și ploiose tot timpul anului, cum este zona ecuatorială și sfârșind cu zonele caracterizate prin temperaturi extrem de scăzute, cum sunt zonele polare. În toate zonele climatice ei preferă biotopurile umede. Continuare aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Mușchi_(plantă)
Arbustul este o plantă lemnoasă care are mai multe tulpini, spre deosebire de arbore care are un trunchi este mai înalt și are o coroană. Arbustul crește sub formă de tufișuri cu o înălțime medie de 2 - 5 m.
Sper sa iti fie de folos.

| Rallu a răspuns:

Heyy temele nu se fac pe TPU tongue
[[ce tot vorbesclaughing si eu mi le-am facut aici laughing]]

| Nimeni_9498 a răspuns:

Wikipedia.

Întrebări recente