| dudu_4306 a întrebat:

De ce citim/de ce nu citim?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu citesc fiindca sunt dependenta de citit. Nu pot sa adorm daca nu citesc macar o jumatate de ora inainte de culcare. Cred ca sunt cel putin 20 de ani in care am citit absolut in fiecare zi, macar o pagina.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Citesc pentru ca imi place, pentru cultura generala, pentru imbogatirea vocabularului, consider ca din orice carte indiferent cat de "proasta "e tot inveti ceva. Cei ce nu citesc o fac din dezinteres fata de cultura, de progres, din inconstienta si nu in ultimul rand de lene.

| carminaburana43 a răspuns:

Citesc cind nu pot accesa calculatorul ca e cazut netul...cind nu era internet citeam mai mult... dar discutiile deschise pe net si tot ceea ce am visat vreodata o pot accesa pe net ma sustrage de f.multe ori de la lectura.

| xibalba a răspuns:

Cand citesc ce imi place, am chef sa citesc, si citesc de drag. Nu pot sa zic ca se intampla des, doar cand dau de carti care par interesante. Dar cand citesc, citesc serios, incerc sa storc cat mai multe din cartea aia, ca daca citesc carti pe banda rulanta... nu mi se pare ca ma ajuta la ceva.

Mai sunt si carti din programa de liceu care trebuie citite... pe alea nu prea le citesc de drag, sincera sa fiu... dar na. Daca trebuie, trebuie.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu cand citesc nu mai las carte din mana cateva orehee hee sunt foarte concentrata acolo.parca sunt chiar langa personajebig grin.Eu citesc de placere ...alti nu citesc deoarece nu au rabdare, chef sau pur si simplu din cauza leneibig grin

| Elly4all a răspuns:

Citim pentru a ne cultiva si a ne imbogatii cunostintele, nu citim pentru ca ne este lene sau nu ne intereseaza. Dupa parerea mea

| monyk a răspuns:

Citesc destul la scoaal, incat sa mai citesc si acasa, dar daca e ceva interesant, nou, ceva care merita citit, normal ca mai citesc...

| diana a răspuns:

Citim pentu a ne relaxa, pentru a ne imbogati vocabularul si pentru a ne dezvolta imaginatia.happy
Nu citim ca ne este lene sau ca nu avem chef.:*

| Georgiana2905 a răspuns:

Nu sunt multi cei care doresc sa nu treaca prin viata ca raza prin apa. Este extrem, de important ca cultura ta generala sa aiba parte de informatii si este la fel de important sa cresti, sa crestem intelectual si sa devenim niste oameni manierati iar acest lucru se poate dobandi doar pein cunoastere iar acest lucru presupune a citi, a te informa.

| kathessa a răspuns:

Citim din foame de nou si frumos, nu citim din lipsa de educatie, din lene si ignoranta...

| goruna a răspuns:

Cand ai pus intrebarea asta, banuiesc ca nu te-ai gandit la reclame sau afisele de pe stalpi big grin
de ce citim? pentru ca ne place sa evadam din universul nostru stramt, ne-ajuta sa visam si sa uitam pentru o clipa ca n-am platit "netul" big grin
de ce nu citim? pentru ca exista Internetul, de-aceea laughing

| schindlerww a răspuns:

Daca ne sunt oferite mai multe vieti, de ce sa plecam doar cu una in brate?
Putini realizeaza cat de buna e afacerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesc pentru. ca e un mod de a evada din realitate de a te transpune in povesti extraordinare, eu chiar sunt dependenta de citit, imi e frica sa apuc in mana o carte care imi place pentru. ca in acel moment nu ma exista nimic pentru. mine, doar eu si cartea, as fi in stare sa merg citind pe strada... 20 de zile 9 carti(e doar un exemplulaughing
Nu citim pentru. ca nu am fost educati in acest mod, nu am avut exemple corespunzatoare de urmat sau pur si simplu nu am gasit acea carte care sa ne faca sa dorim sa citim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dudu baba