| Kat123456 a întrebat:

De ce credeti voi ca romanul 'baltagul' poate fi romanul lui Gheorghita?(argumentare in cateva randuri). Funda + Vot!

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Pentru ca acst roman poate fi perceput ca un drum de initiere a lui Gheorghita.In primul rand dupa disparitia tatalui sau, toata gospodaria ramane pe umerii lui. Trebuie sa o ajute pe mama lui. Mai apoi, cand pornesc in cautarea tatalui sau, el este alaturi de mama sa, o sprijina, si o ajuta, desi el era practic un copil. Mai apoi da dovada de mult curaj, si tarie de caracter, cand gasesc scheletul tatalui sau, si el ramane sa aiba grija de el, si incearca sa fie puternic pentru mama lui. Iar mai apoi, baltagul, arma mortii lui Nechifor, devine arma folosita de Gheorghita, pentru a`l pedepsi pe cel care i-a omorat tatal. Asadar, putem afirma, ca drumul parcurs de Gheorghita, este unul de initiere a lui in viata reala. el confruntandu-se cu problemele vietii de zi cu zi, si reusind sa faca fata cu bine la toote provocarile. Dupa parcurgerea drumului, el va fi un barbat matur, capabil sa aiba grija de familia lui.

7 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

Buna! poate fi romanul lui Gheorgita deoarece este un roman de initiere. Gheorgita se initiaza in barbatie, plecand in cautarea tatalui sau dovedind maturitate si responsabilitate

| Kat123456 explică:

VAMPIROAICA, sincer nu nu imi fac temele pe TPU. Da este adevarat intrebarea provine de la o tema pe care eu am facut-o inainte de a posta intrebarea, iar raspunsurile ma interesau doar pentru a vedea daca ceea ce am scris eu in 2 pagini adica detaliat si pe larg se potriveste cu opiniile voastre pe scurt. In final ma interesa sa vad daca nu cumva am gresit nu consider ca este ceva gresit in asta!

| claudiu89 a răspuns:

Romanul lui gheorghita pentru ca el trece prin procesul de initiere in viata. Ajunge se maturizeze, constientizeaza ca tatul lui a fost omorat pentru ca sa-i fie luate oile, si se decide si el sa-i pedepseasca e raufacatori.

| escroaca a răspuns:

Iti faci temele pe TPU raised eyebrows?

| lulu_8735 a răspuns:

Romanul Baltagul poate fi numit si ''Romanul lui Gheorgita" pentru ca el ramane singurul ajutor al Vitoriei Lipan si pleaca de asemena in cautarea lui Nechifor. Desi personajull principal este Vitoria el poate fi al doilea principal.

| lulu_8735 a răspuns:

Romanul Baltagul poate fi numit si ''Romanul lui Gheorgita" pentru ca el ramane singurul ajutor al Vitoriei Lipan si pleaca de asemena in cautarea lui Nechifor. Desi personajull principal este Vitoria el poate fi al doilea principal.

| Lala_7267 a răspuns:

Pai pe Nechfor Lipan il chema Gheorghita. Acest roman poate fi considerat romanul lui Gheorgita deoarece din cauza disparitiei lui se face toata actiunea.