| Vlad89NN a întrebat:

De ce?
de ce sunteti pe aici care credeti ca banii nu aduc fericirea?
stiu ca de multumit un om e destul de greu daca nu imposibil, cand ai destui bani incepi sa te lamentezi de alte lucruri totusi e posibil sa nu ai destul de multi.

de ce sunt/sunteti oameni care desi credeti ca banii nu sunt asa importanti sau ca nu aduc fericirea totusi priviti cu invidie sau dezgust la cei care ii au?

ps.stiu ca ei nu pot cumpara orice la fel cum nici fara ei nu se poate in totalitate, nu poti trai prea bine doar facand troc/barter.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu sustin ca banii nu ar aduce fericirea, insa cum ai spus si tu, sunt necesari, intr-o oarecare masura. Sunt de parere ca ai nevoie de un venit mediu pentru a duce o viata decenta. Eu una nu am prea mari pretentii si ma multumesc cu un salariu mediu, fiindca nu doresc sa realizez prea multe in plan material, insa da, banii aduc o oarecare fericire si stare de multumire, sa zic asa, insa desigur ca nu asigura fericirea intotdeauna.

| M25M a răspuns:

Expresia celebra "banii un aduc fericirea" este o ineptie fiindca este generalizata. Sunt momente intr-adevar cand nu iti trebuie bani pentru a fi fericit(chiar deloc) insa la fel de bine sunt alte momente cand banii iti pot aduce fericirea, cand banii te pot face fericit.

| DDCC a răspuns:

Salut!
În ziua de azi observ că se pune mult accent pe bani, pe valoarea financiară.
Nu zic că să ai bani e un lucru rău ci dimpotrivă, după mine să nu fie nimeni sărac.
Doar că și banii ar avea o limită, din ce oamenii au mai mulți nu se opresc sau se mulțumesc cu ce au ci vor tot mai mult. Atunci devine obsesie, când le este gândul doar la bani și nu la altceva, sunt capabili să facă aproape orice pentru ei. Oricum, spre finalul vieții îți dai seama că nu te mai ajută banii la ceva, doar pe cei apropiați ție spre exemplu.
Pe scurt, cred că nu contează dacă ești sărac sau bogat pentru a fii fericit, depinde cum gândești, la ce folosești banii, să fii "stăpânul lor nu sluga banilor". Oamenii îşi găsesc fericirea în diverse lucruri, nu suntem la fel. Aproximativ tot ce este în afara celor necesare (o locuinţă, bani de mâncare şi de trai) poate fi considerat moft. Niciodată nu ai prea multe mofturi. Când pierzi totul realizei ce ai făcut şi ce nu cu banii.