| 1000bodies a întrebat:

De ce in mediul rural, noaptea, cerul este mai instelat decat in oras?

Răspuns Câştigător
| dexter7 a răspuns:

E doar o perceptie a noastra. La oras e mai multa lumina terestra, iluminat stradal, lumini de la apartamente, de la masini iar atunci ochiul este putin "incurcat" in a vedea stelele. La sat e mai putina lumina, iluminatul stradal e mai putin iar noaptea e mai intuneric decat intr-un oras. De aceea e mai frumos sa privesti stelele dintru zona rurala decat din cea urbanawinking

2 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Raspunsul este unul foarte simplu:
in oras ai foarte multa lumina de fundal, foarte mult praf si poluare, toate astea la un loc duc la reducerea campului vizual, astfel incat multe dintre stele nu mai sunt vizibile, ca si comparatie este ca atunci cand tragi perdeaua la camerawinking

| AndreeaBz a răspuns:

E la fel, dar datorita luminilor din oras nu vezi toate stelele tongue.