| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

De ce propietarii de magazine pun preturi atat de mari pe produse, unele de medie calitate?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru profit si pentru ca multi fraieri ca noi le cumpara marfa.

eileen
| eileen a răspuns:

Pentru ca au o chirie de platit, salarii de dat si profit de iesithee hee e adevarat, ca unii exagereaza dar trebuie sa traiasca si ei? Daca ti-e mai usor si la indemana, mergi hipermarketuri.

lolita
| lolita a răspuns:

Ca sa isi coatas profitul, in general pretul il pun de 4 ori mai mare decat cel pe care il platesc pe un produs, dar trebuie sa plñateasa chirie la local, magajati si alte cheltuieli

cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca sunt multi fraieri care cumpara.

| borsec a răspuns:

Pentru ca a de obicei produsele sunt importate din alta tara si atunci proprietarii platesc facturiile pe marfa in euro asta ar fi un motiv, al doilea sunt taxele vamale si taxele de drum care sunt destul de mari. Si apoi ce a zis si eileen au chirie de platit, salarii.

| DenissaDeea a răspuns:

Deoarece legiile romanesti permit bisnita/iar foarte multi parlamentari au ei insusi lanturi de magazine, spatii comerciale etc. din motuvul acesta preturile sar in aer.de ex. taxa de raft, taxa de fidelitate etc.plus adaodusi comerciale de pana la 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca vor sa castige cat mai multi banii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

K sa castige mai multi bani... daca n-am fi noi n-ar mai manca
e adevarat k sunt preturile destul de mari:s dar asta esad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru castig. Eu am un gand despre castig. "Decat 20 lei o data pe luna, mai bine un leu in fiecare zi."