| gabitza_3022 a întrebat:

De ce strainii au o parere proasta despre romani si de ce multi romani plecati prin ale tari au pareri asa proaste despre medicii si spitalele din Romania?

Răspuns Câştigător
| cristinela a răspuns:

Cum sa ai o parere buna despre spitalele din Romania, cand stai sa iti dai duhul pe holuri si nu te baga nimeni in seama? Cand, ca sa vizitezi un bolnav, trebuie sa te rogi de indiviul(-a) cu trei clase de la poarta si sa ii bagi cativa lei in buzunar ca sa poti intra inauntru? Cum sa mai ai incredere in medicul care iti spune verde in fata ca te opereaza, de exemplu, dar ca operatia costa. milioane? Eu am nascut in strainatate si spun cu mana pe inima ca nu se pot face comparatii.Am fost tratata ca si un cetatean de al lor, puteai avea musafiri in salon cati vroiai, de cate ori deschideai gura sa intrebi sau sa ceri ceva, cineva din personalul lor era langa tine.Ca sa nu mai vorbesc de atentia pe care o acorda bebelusilor si curatenia ce domneste in spital, de mancarea pe care o primeam, si pe care o puteai alege din trei feluri care ti le puneau la dispozitie, de cearsafurile si prosoapele care se schimbau chiar si de 2 ori pe zi daca era cazul si multe, multe alte exemple pe care as putea sa le dau!

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Strainii au in primul rand o parere proasta despre romani din cauza serviciilor. In alte tari civilizate serviciile sunt de cea mai buna calitate. In Romania, daca un strain vrea sa traiasca civilizat constata ca nu exista servicii sau daca exista trebuie sa plateasca in plus pentru ceva ce in mod normal este un drept.
Si mai este si cazul acelora care comit infractiuni in strainatate si ne fac tara de rusine.
Romanii care au plecat in strainatate au aceste pareri proaste pentru ca au gustat si ei ce strainii au dintotdeauna, servicii de calitate care sunt la ordinea zilei. In strainatate, oricine ai fi esti respectat daca si tu respecti. La noi, daca respecti, ceilalti scuipa pe respectul tau.

| psiholoaga a răspuns:

Pai, si eu am o parere proasta despre romani si asta in contextul in care stau aici. Iti dai seama ce zvonuri sunt si cum se fabuleaza peste hotare. In privinta spitalelor, e simplu. Romanii care pleaca au termen de comparatie. Pe de alta parte, si mie mi se pare sistemul sanitar din ro groaznic, si, ghici ce, nu am fost in spitale din alte tari.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Am rude in Italia si am fost invitati in vizita, am ajuns la Roma in aeroport, ce sa va spun, primul contact a fost cam de genul'' rumen '' eram priviti cu suspiciune si neancredere. Apoi am ajuns la concluzia ca romanii sunt o problema prin comportamentul si felul lor de a fi. Da! Pentru unul platesc toti la fel, a fost o experienta pe care nu doresc sa o mai repet, voi ramane in tara mea cu bune si cu rele. Romanii care sunt in strainatate pot folosi elementul de comparatie, si pot sa faca diferenta intre felul cum isi fac datoria medicii. Medicii romani, au salarii de mizerie, noroc ca mai primesc cate un ciubuc de la oamenii care au probleme medicale, de aceia prefera sa plece in strainatate unde serviciile medicale sunt fara repros. Cat despre spitalele din Romania, este mai bine sa nu ajungi pe acolo, dar daca ai ajuns ai doua variante, sa scapi cu ajutorul lui Dumnezeu sau sa pleci in patru scanduri intr-o lume fara durere si suspin.

| m4them4tic a răspuns:

Probabil nu ai fost pe afara, in tarile dezvoltate. Daca ai fii fost ti-ai fi dat seama de ce lumea crede asa. Tu, traind aici ai senzatia ca ceea ce se intampla la noi e normal si bine totodata, asa se intampla si cu strainii.
Romanii plecati, ajung sa aiba pareri proaste despre sistemul sanitar din Romania deoarece au sesizat acele diferente enorme din infrastuctura.

| Denisse_8813 a răspuns:

Strainii au reticente atunci cand vine vorba de poporul roman datorita multitudinii de cersetori romani care le-au invadat tarile si datorita unor personaje negative care in loc sa isi vada de treburile lor s-au apucat sa ucida, sa talhareasca sa violeze cetateni din tarile in care au emigrat. Oricum sa stii ca nu toti generalizeaza! Avem romani plecati peste hotare care sunt foarte apreciati. Si oricum, adevarul este ca spitalele din tara noastra sunt mult mai inferioare celor din occident.

| gabitza_3022 explică:

Am fost in strainatate si stiu cum e... dar nu toti romanii sunt la fel rolling eyes in fine

| alexutzu00791 a răspuns:

Pentru ca n avem partide de centru