| Ryname a întrebat:

E posibil să fac urbex fiind gras? Că vreau și eu să mă plimb prin locurile abandonate din București, dar sunt și gras și nici nu am cu cine. Dacă vrea cineva să vină cu mine să fac urbex da mi mesaj!

Răspuns Câştigător
| IulianaAna a răspuns:

Da,e posibil. urbex ul nu are ca baza aspectul fizic, ci explorarea locurilor abandonate. plus ca pe perioada lunga te va ajuta cu slabitul, facand miscare, urbexul este un lifestyle, nu un "trend" pentru copii cool

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O cam cauti cu lumanarea. Poti da de diferiti oameni prin acele zone. Si nu cred ca poti alerga prea iute.

| dullcat a răspuns:

Nu are treaba greutatea ta.Totusi, pe cat apreciez interesul naiv pentru cladirile abandonate, pe atat de periculos consider acest asa-zis lifestyle, stiind ca foarte multe constructii din Bucuresti si din toata tara sunt cu risc seismic ridicat.Deci oricand exista pericolul sa cedeze un perete, un planseu, tavanul, nu mai spun ca risti sa cazi in gol (pentru ca foarte multe feronerii au fost furate si nu mai exista balustrade la scari plus multe alte elemente de siguranta), risti sa calci pe un lemn subred, sa te intepi in cuie ruginite si asa mai departe.Iar daca va strecurati aiurea inauntru dati curs si oamenilor strazii sa intre ulterior daca respectivii vad ca au pe unde.Nu degeaba unele au toate ferestrele si usile sigilate in diverse maniere, tocmai ca sa nu intri, e foarte clar mesajul.Eu militez pentru conservarea si restaurarea celor care au o anumita valoare, chiar si reabilitarea celor care nu sunt cine stie ce, iar fenomenul acesta ar explorarii nu cred ca ajuta deloc, fiind de fapt o intruziune si atat. Poate vei spune ca sunt influenceri care posteaza pe social media si ridica astfel nivelul de constientizare al problemei.Then what? Adolescentii, impreuna cu alti pasionati de asa ceva nu au nicio putere asupra rechinilor imobiliari astfel incat sa ii convinga sa salveze cladirile dupa ce achizitioneaza terenul, deci degeaba s-ar aduce in discutie factorul awareness.

| TheGentleman a răspuns:

Mare atenție că locurile abandonate sunt populate de oameni ai străzii, infractori periculoși și oameni cu probleme psihice sau toxicomani! De asemenea, ai grijă să nu calci în ace de seringă, cioburi sau cuie ruginite. Nu merge niciodată singur în astfel de locuri

| Alexandru1111199 a răspuns:

Ar trebui sa te preocupe mai mult faza ca : dupa cum vezi si pe internet se mai duce lumea sa exploreze diferite locuri abandonate sau bantuite si li se intampla ori sa dea de niste nebuni pe acolo, ori de tot felul de chestii, tu find gras, ce faci? Cand trebuie sa fugi ce o sa faci? Gandeste-te clar, ca te duci tu cu prietenasi tai 3-4 la un loc de asta, dar sa zicem ca dai peste un schelorazat de asta cu probleme mintale intr-un loc de genu si vine dupa voi cu un topor ceva(ca nu e imposibil sa ti se intample asta) ce faci? Tu crezi ca prietenasi aia ai tai stau dupa tine? Fiecare o ia la fuga unde apuca, ca e efectu de supravietuire nu te mai intereseaza nici de x nici de y.