| shocky2 a întrebat:

Este cineva pe aici crescator de papagali?! In special perusi!?!

Daca da, va rog sa va faceti afirmat si sa-mi spuneti si mie cate perechi aveti, vreau sa ma apuc de cresterea lor dar nu prea stiu cum sa incep! Si as vrea cateva sfaturi.

1 răspuns:
| Rossey a răspuns:

Eu nu am crescatorie dar cineva din familie are si m-a invatat multe iti pot da totusi cateva sfaturi.Pentru inceput ai nevoie de un papagal si o papagalita pana in 1 an.Cu timpul vor face pui dar va trebuie sa iei din timp un cuibar care se gaseste la magazinele de specialitate. Femela va depune oua dar mai tarziu.Va avea aprox.4-6 oua.Iar dupa 23-25 de zile puii vor iesi. Apoi femela va mai depune inca un rand de oua.Si tot asa pana se vor face puii mari si vor face si ei la randul or.Dar ar fi bine sa iei mai multe perechi pentru inceput si fiecare cu cuibarul sau.Mult succes.