| SweetPrinces a întrebat:

Fetelor imi dati o reteta de prajitura? dar nu prea complicata ceva mai simplu dar buna sa imi impresionez iubitul happy pls multumesc

7 răspunsuri:
| MikyMi a răspuns:

Prajitura Roza!

* Blat crocant:
* 100 gr unt
* 2 linguri smantana
* 2 linguri zahar
* 150 gr cereale Musli
* Aluat:
* 250 gr faina
* 1 praf de copt
* 1 zahar vanilat
* 2 oua
* 2 linguri de zahar
* 125 gr branza de vaci
* 75 ml ulei
* 2 linguri smantana
* Umplutura:
* 15o gr smantana
* 3 linguri zahar
* 1 lingura amidon
* 1 compot de pere

Pentru blatul crocant se topeste untul si se amesteca zaharul, smantana si cerealele.

Pentru aluat se amesteca toate bine, bine cu mixerul.

Pentru umplutura se bat cu mixerul smantana zaharul si amidonul.

In tava, pe hartie de copt, punem aluatul. Peste el turnam umplutura si asezam feliile de pere. Deasupra punem blatul crocant. Se coace in cuptorul incins timp de 45 de minute.

| MikyMi a răspuns:

Prajitura Roza!

* Blat crocant:
* 100 gr unt
* 2 linguri smantana
* 2 linguri zahar
* 150 gr cereale Musli
* Aluat:
* 250 gr faina
* 1 praf de copt
* 1 zahar vanilat
* 2 oua
* 2 linguri de zahar
* 125 gr branza de vaci
* 75 ml ulei
* 2 linguri smantana
* Umplutura:
* 15o gr smantana
* 3 linguri zahar
* 1 lingura amidon
* 1 compot de pere

Pentru blatul crocant se topeste untul si se amesteca zaharul, smantana si cerealele.

Pentru aluat se amesteca toate bine, bine cu mixerul.

Pentru umplutura se bat cu mixerul smantana zaharul si amidonul.

In tava, pe hartie de copt, punem aluatul. Peste el turnam umplutura si asezam feliile de pere. Deasupra punem blatul crocant. Se coace in cuptorul incins timp de 45 de minute.

Tiramisu :
Reteta
500 g de branza mascarpone
5 oua
5 linguri de zahar pudra
1 cutie de biscuiti sau piscoturi
30 cl de cafea foarte tare
1 lingura de cacao pudra

- Se freaca galbenusurile si zaharul pana ce amestecul capata culoare alba.
- Se adauga mascarpone si amesteca bine in continuare
- Bateti separat albusul sub forma de spuma tare si apoi incorporati-l in amestecul de mai sus.
- Inmuiati biscuitii in cafea si asezati-i pe fundul unui bol patrat sau puteti sa-i asezati si in cupe de inghetata cu fundul mai lat.
- Adaugati un strat de mascarpone, apoi altul de biscuiti stropiti cu cafea, apoi alt strat de crema si tot asa…
- Introduceti apoi vasul la frigider si lasati-l la rece cel putin 2-3 ore
- Serviti-l rece, pudrat cu cacao.

Reteta 2:
250 g mascarpone,
3 oua
150 g piscoturi de sampanie
20 g cacao sau ciocolata amara rasa, 20 ml cafea
150 g zahar,

- Galbenusurile se bat cu zahar si mascarpone, se foloseste mixerul pana se omogenizeaza
- Albusurile se bat spuma si se incorporeaza apoi in amestecul de mascarpone
- Piscoturile se inmoaie in cafea se aseaza apoi intr-o tava inalta
- Se acopera cu crema de mai sus si se presara cacao
- Tava se da la rece pentru cel putin 1 ora

Reteta 3:
1 pachet piscoturi
3 cesti cu cafea expresso
200 g branza philadelphia light
200 g iaurt
2 linguri de zahar
50 g ciocolata data pe razatoare

- Se trec piscoturile prin cafea (doar foarte putin inmuiate) fara sa absoarba cafea
- Se aseaza intr-o forma dreptunghiulara
- Se intinde un strat de crema si se presara un pic de ciocolata, apoi se aseaza un alt rand de piscoturi, perpendicular pe primul, apoi din nou crema si tot asa pana se termina atat crema cat si piscoturile.
- La sfarsit se presara ciocolata razuita si se baga la frigider unde e bine sa cel putin 3 ore, pentru ca piscoturile sa aiba timp sa se inmoaie.

| mihaa a răspuns:

Prajitura mea preferata: 8 oua, 350 grame de zahar, 100 grame nuca de cocos, 100 gr mac, 1 praf de copt, 3 linguri de faina, si bombonele de ornat, 1 cub de rama Blatul: se face din 8 albusurii, batute spuma la care se adauga 150 gr zahar, apoi 1 plik de praf de copt si 3 linguri de faina si 100 gr mac si 100 grame nuca de cocos, se amesteca finut si se pune in tava( care este unsa cu ulei), se da la fok normal, 15 minute.Crema, se face din 8 galbenuse, frecate cu 200 grame zahar, pe aburii( iei o oala cu apa si o pui la foc, cand clocoteste in loc de capac, pui oala cu galbenuse sau intorci capacul si asa pui deasupra oala cu galbenuse) si amesteci continu, pana se lipeste de degete crema, lasi la racit si adaugi 1 cub de rama si torni peste blat si deasupra ornezi cu bombonele, pofta buna, e super delicioasa prajitura

| sweetale12 a răspuns:

Fa un tortuletz happy : musuroi de cartita! Il gasesti la orice supermarket... pe spate gasesti reteta si ce trebuie adaugat in plus big grin! Este foarte usoara de facut si foarte delicioasa tongue o ador tongue

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Eclere

80 gr margarina, 10 linguri de apa se fierb pana clocotesc de cateva ori. Se adauga 100 gr faina, se amesteca repede pana nu mai sunt cocoloase si se ia vasul de pe foc. Se lasa la racit. Cand aluatul e rece, se adauga 3 oua (cate unul pe rand, se amesteca ff bine dupa fiecare ou pus) apoi din compozitia obtinuta se ia cu lingurita (daca le vreti mai mici) sau cu lingura (daca vreti sa scapati repede de ele), se pun gramajoare in tava, se lasa spatiu intre ele ca vor creste la copt.
Eu le umplu cu budinca de vanilie sau de ciocolata si pun peste frisca.

Prăjitură ultra-rapidă cu budincă

Blatul universal de pandispan (fara ulei): 6 albusuri batute ff bine spuma, se adauga 6 linguri de zahar, se bate spuma pana se topeste zaharul, se adauga 6 galbenusuri, 6 linguri de faina, si uneori pun cacao (2 linguri), alteori nu, depinde de,, chef"

Se unge bine cu ulei o tava, se,, tapeteaza" cu faina. Daca am miez de nuca, tai bucatele doua maini de miez si le,, arunc" pe fundul tavii, se toarna blatul peste nuca si se lasa la copt (pana nu se mai lipeste aluatul de o scobitoare).
Intre timp fac o budinca de vanilie (2 plicuri dar nu pun 1 l de lapte, pun aprox 800 ml, ca sa nu curga budinca). Cand e fiarta, pun jumatate cub de rama sau 1/2 pachet de unt, amestec bine pana se topeste untul in budinca fierbinte, las putin la racit si pun budinca peste blat. Am topit cateva bucatele de ciocolata si am stropit prajitura cu,, glazura".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem nevoie de: 3 banane mari, f coapte, jumatate de cana de zahar, jumatate de cana de ulei, 2 oua, o cana si jumatate cu faina, bicarbonat, praf de copt, zahar vanilat, coaja rasa de lamaie, scortisoara, nuci

Se piseaza bananele cu furculita sau cu blender-ul. Separat, se bat bine cu mixerul 2 albusuri, cand spuma e tare, se adauga 1/2 cana de zahar, se bate in continuare cateva min pana se topeste zaharul si spuma e tare. Se adauga cele 2 galbenusuri, jumatate de cana cu ulei, jumatate de lingurita de bicarbonat stins cu zeama de lamaie sau cu otet (in reteta scrie ca se pune si jumatate de pachetel de praf de copt, eu nu am mai pus), un praf de sare, o cana si jumatate cu faina si se amesteca totul usor cu o lingura sau cu mixerul la viteza cea mai mica. Se adauga si bananele pasate, coaja rasa de lamaie, un praf de scortisoara, 2-3 pliculete de zahar vanilat (eu am turnat scortisoara direct cu borcanul, si a iesit mai maronie prajitura, am pus multa - le place mult baietilor scortisoara). In tava unsa cu ulei si tapetata cu faina am presarat un strat de nuci taiate (nu scrie in reteta, dar nuca aia acolo cand se coace, are un gust tare bun). Se da la copt si am verificat cu scobitoarea sa vad cand e gata (mai mult de jumatate de ora am lasat tava la cuptor, la foc mediu, ca sa creasca frumos si sa nu se arda jos)