| Riot181 a întrebat:

FUNDA! Salut! Am o problema URGENTA. Peste 2 zile am un concurs pe scoala la matematica si am o problema cu functile...cam asa vor fi unele exercitii cu functii si nicaieri nu am gasit cum se rezolva acest tip. http://www.sendspace.com/file/5fx7i7. Ma puteti ajuta va rog cu rezolvarile lor? Promit ca dau funda.

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

In ce clasa zici ca esti happy Nu de alta dar sunt simple.
Problema 1: f:R->R, f(x)=-x+4 este o functie liniara de grad 1 care se citeste fie f definita pe r ( multimea numerelor reale) cu valori in r, cu f de x = -x +4. Cum x=6 facem f(6)=-6+4=-2 pur si simplu se inlocuieste x cu valoarea lui x. Aceasta este suficient pentru orice functie daca ti se cere sa calculezi valoarea functiei pentru x.
Problema 2. Idem ca punctul 1
Problema 3: Este diferita pentru ca un A(x, y)punct apartine lui Gf - graficul functiei f daca f(x)=y. Astfel aplicand pentru M(2, y) legea o sa avem ca Mapartine lui gf daca f(2)=2*2+1=5. Punctul cautat fiind astfel M(2, 5). Daca aveai punctul B(x, 7) faceai la fel adica: f(x)=x+1=7=>x+1=7=>x=6 punctul cautat este B(6, 7) aici ti-am explicat pentru un f(x)=x+1

| Riot181 explică (pentru MeConstantine):

Mersi mult...acum ca mi-ai zis si tu si mi-a mai explicat so profesorul...le inteleg mai bine. mersi

| MeConstantine a răspuns (pentru Riot181):

Succes la concurs