| Clannad a întrebat:

Fundita!happy vreau mai multe amanunte despre filmul oliver Twisthappy

6 răspunsuri:
| madalinutza a răspuns:

Gen:

Familie | Drama

Tagline:

O poveste nemuritoare.
Durata:

130 minute
Limba :

Engleza

Ecranizarea romanului omonim al lui Charles Dickens, dar in maniera foarte personala a lui Polanski. Drama micului copil care trebuie sa indure mizeria lumii este reluata in aceasta noua versiune cu accente mult mai dramatice decat in trecut. Dintr-un orfelinat in altul, de la un stapan mai josnic la altul si mai crud, pana la fericita reintalnire cu mama pierduta, Oliver trebuie sa invete rabdarea si speranta.
Intr-un orfelinat din perioada victoriana a Angliei, Oliver Twist supravietuieste printre camarazii sai nefericiti. Prost hranit, exploatat, este plasat intr-o fabrica de pompe funebre unde, si acolo, are parte de maltratare. Oliver indura totul, pana in ziua in care o mare provocare il impinge sa plece catre Londra.
Epuizat si infometat, este recuperat de o banda de tineri, hoti, care lucreaza pentru batranul Fagin. Printre Dodger, Bill, Nancy si ceilalti, Oliver descopera o lume cruda in care tot ce conteaza sunt doar smecheriile si forta. Arestat pentru o tentativa de furt, pe care nu l-a comis, asupra Dlui. Brownlow, Oliver nu isi tradeaza gasca si cucereste binevointa acestuia. Insa, Fagin si Bill nu intarzie sa puna mana din nou pe Oliver, pe care il obliga sa participe la spargerea locuintei binefacatorului sau. Oliver este angrenat intr-o serie de evenimente tragice care il vor face sa descopere adevarata natura a celor care il inconjoara, fiind obligat sa-si aleaga destinul.

| CatGirl a răspuns:

Intr-un orfelinat din perioada victoriana a Angliei, Oliver Twist supravietuieste printre camarazii sai nefericiti. Prost hranit, exploatat, este plasat intr-o fabrica de pompe funebre unde, si acolo, are parte de maltratare. Oliver indura totul, pana in ziua in care o mare provocare il impinge sa plece catre Londra. Epuizat si infometat, este recuperat de o banda de tineri, hoti, care lucreaza pentru batranul Fagin. Printre Dodger, Bill, Nancy si ceilalti, Oliver descopera o lume cruda in care tot ce conteaza sunt doar smecheriile si forta. Arestat pentru o tentativa de furt, pe care nu l-a comis, asupra Dlui. Brownlow, Oliver nu isi tradeaza gasca si cucereste binevointa acestuia. Insa, Fagin si Bill nu intarzie sa puna mana din nou pe Oliver, pe care il obliga sa participe la spargerea locuintei binefacatorului sau. Oliver este angrenat intr-o serie de evenimente tragice care il vor face sa descopere adevarata natura a celor care il inconjoara, fiind obligat sa-si aleaga destinul

| dragosh a răspuns:

E la oferta?happy

| Mihnea_4399 a răspuns:

Dar tu nu sti sa cauti pe google?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este simplu! citeste cartea! jeg