| missoriginalitate a întrebat:

Hei, buna TPU am nevoie de ajutorul vostru. In vacanta am hotarat sa imi ameliorez engleza si amea ii praf. imi poate ezplica cineva pronumele?

Răspuns Câştigător
| Adutzu2 a răspuns:

Acesta e pronumele:
Eu = I
Tu = You
El = He
Ea = She
Noi = We
Voi = You
Ei / Ele = They

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Orice limba straina se poate invata, din punct de vedere al gramaticii, doar daca stii foarte bine limba romana. Pronumele este acelasi lucru si in romana, si in engleza, si in turca, si in chineza. Se pare ca stai foarte rau cu gramatica limbii romane daca nici macar pronumele nu il stii, ia manualul de gramatica limbii romane si invata serios si atunci o sa-ti fie foarte usor si cu gramatica limbii engleze.

| missoriginalitate explică (pentru mixxjim):

Mai bine informeazata inainte sa vorbesti. In cazul asta sa scrii. Degeaba sti in Romana daca nu sti in Engleza.Pun pariu ca daca iti spun un pronume nu sti sa il traduci in chineza asa ca...

| mixxjim a răspuns (pentru missoriginalitate):

M-am informat suficient de mult, din felul in care scrii, ca esti praf si la gramatica limbii romane si te asigur ca stiu ce spun atunci cand iti zic sa inveti gramatica limbii romane mai intai, daca vrei s-o poti invata pe cea engleza cum trebuie, altfel o sa continui sa fii praf la amandoua si nu o sa intelegi niciodata nimic.

| missoriginalitate explică (pentru mixxjim):

Ma rog......ma intreb de ce sunt unii care cred ca le stiu pe toate.Tu nu ma cunosti, nu stii ce stiu, si ce nu.Parerea mea este ca o simpla propozitie scrisa la misto pe laptop sau calculator nu poate dezvalui toata experienta unui om. Asta e doar parerea mea.Eu am pus aceasta intrebare dintr-un anumit motiv. Acesta este primul an de engleza pe care il fac. Asta nu este o scuza, ci doar pentru a te informa.Si daca omul iti pune o intrebare de genul asta nu ar trebui sa te intereseze motivul.Eu te-as sfatuii sa iti vezi de treaba si sa nu mai faci pe desteptu daca cineva nu stie un anumit lucru

| 75414254 a răspuns:

Pronumele este parte de vorbire flexibilă care ține locul unui substantiv

| Muffin123 a răspuns:

Pronumele sunt: I, you, he, she, it, we, you, they. Apoi:
I am =eu sunt
You are =tu ești
He is = el este
She is =ea este
It is =el sau ea (doar pentru lucruri si animale)
We are =noi suntem
You are =voi sunteti
They are= ei sau ele sunt
La HE, SHE și IT am pus is pentru ca sunt la persoana a 3 -a SINGULAR.