| cristina409 a întrebat:

Hei! Cine imi poate da sau face o colinda da cu versuri de matematica... Dau funda pentru orice colind.

4 răspunsuri:
| Jokerashul a răspuns:

Da, lumea apreciaza cand fac poezii pe loc, lasa-ma sa incerc :
Dupa sperante de zece si risc de unu
Iata ca in sfarsit a venit Craciunu'
Scoala s-a terminat in sfarsit
Iar cu ea si nesfarsitul socotit...
Fara ecuatii sau de derivat
Doar niste sarmale si un cozonac
Acum nu mai astept teste sau teze
Astept pe Mosu sa ma impresioneze
Cadouri mari si frumoase sa fie
Nu cum erau notele la geometrie
Fara sa aud catalogul de atata ori
Astept acum sa aud tineri colindatori
Sunt bucuroasa ca-i vacanta in sfarsit
Asa ca va urez Craciun Fericit!

Sa imi zici ce parere ai te rog, am facut-o acum repede in 10 minute ca trebuie sa plec, nu rade daca nu iti place, sunt curios un strain ce parere are.

| Jokerashul a răspuns:

PS : Persoana I ii la feminin ca ii din perspectiva ta.

| Jokerashul a răspuns:

Mda...Bine ca am pierdut 10 minute aiurea sa fac o poezie pentru care nici nu primesc un raspuns. Ce mai posttiezi intrebari, nu stiu...

| Jokerh6662 a răspuns:

E luna noiembrie, sunt 20 de grade si orasul se umple de afise. Afise cu celebrul, inegalabilul, unicul, romano-canadianul Stefaaaaaaaaaaaaaaan Hrusca! Nu e ceva nou sa vina si sa ne impartaseasca lerul in preajma craciunului, dar anul asta e special. Pe afise scrie data de 20 noiembrie! Cum curu sa mergi la concert de colinde cu o luna inainte de eveniment? Sa intrii in spirit?

Sau poate bancurile cu Hrusca sunt adevarate. Daca se spune ca atunci cand Hrusca e racit se amana Craciunul, e valabila si varianta ca daca Hrusca are treaba la sfarsit de decembrie, Craciunul se devanseaza. O fi vreo nunta la care trebuie sa cante si e normal sa isi faca businessul mai devreme. Are atatea concerte la care trebuie sa ajunga…

Se mai spune despre colindele lui Hrusca ca vindeca deficientele de ler. O fi sesizat radarul lui interior ca exista o problema cu aprovizionarea de ler in oras si s-a gandit sa le rezolve printr-un concert extraordinar. Probabil este singura varianta de a ne lua portia necesara de ler care sa ne ajute sa trecem anul.

Mai exista o varianta… poate i s-a defectat ceasul interior si e total dezorientat, nu stie unde se afla, cine sunt cei din jur. Asa ca ii recomand o privire la ceasul matematic cel din imaginea alaturata. Cu un calcul destul de simplu se poate determina momentul in care va avea loc orice eveniment trecut sau viitor.

Si ca sa revin la spiritul craciunului care sta sa ne invaluie, tin sa ma laud cu faptul ca am trecut saptamana trecut printr-un magazin din muol. Si evident, se auzeau colinde. Cu un gest reflex i-am blestemat, moment in care s-a luat curentul si s-a facut liniste si bezna. Eeee… si sa ma spuna cineva ca dorintele nu se implinesc daca iti doresti foarte tare laughing)