| Shoopye a întrebat:

Hei! O sa merg într-o excursie de 3 zile cu şcoala la Bucureşti, Braşov, Sibiu (sunt mai multe locaţii) si nu prea știu cum sa ma pregătesc (legat de tot).
Idei?

Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

In primul rand, incepe cu o lista. Neaparat! ca sa nu te trezesti ca ai uitat ceva. Stai si gandeste-te si fa-ti lista. Incepe pe categorii, alege-ti hainele, gandeste-te la lenjerie de cate ori va fi nevoie sa o schimbi, apoi hotaraste-te ce geanta sau troller iti iei (ia in considerare sa nu fie ceva foarte mare sau foarte greu). Ia-ti neaparat o borseta sau o gentuta mica in care sa-ti tii actele si banii si pe care sa o porti non-stop cu tine. Nu-ti uita carnetul de elev sau buletinul si ce stii ca mai este posibil sa-ti ceara la intrarea in muzee. Apoi gandeste-te la ce produse de baie iti iei: prosop, periuta de dinti, sapun, deodorant, gel de dus. servetele umede si servetele uscate. Nu-ti uita in niciun caz incarcatorul de la telefon. Dupa ce ai pus absolut tot pe lista, urmareste lista si respect-o iar dupa ce termini de impachetat, ia lista cu tine, si foloseste-o cand iti vei face bagajul pentru intoarcerea acasa, sa fii sigur/a ca nu uiti ceva acolo. Sa faci poze multe si filmulete la tot ce te intereseaza, conteaza mult amintirile din alte orase. Sa le propui celorlalti sa mergeti in zonele importante, te poti documenta pe internet despre ce merita sa vizitezi in alte orase si noteaza-le. Ia si un carnet cu tine, sa notez diferite chestii. Succes!

3 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Trebuie sa iti iei un bagaj cat de cat mare astfel incat sa iti incapa tot ce vrei sa iei. Eu merg in excursii cu un rucsac.
Haine: Vreo 3 perechi de chiloti, 4 de sosete, 3-4 tricouri, o pereche de blugi, daca mergeti si la Paradisul Acvatic din Brasov-ceva costum de baie, Niste papuci de schimb poate (in cazul in care ti se uda ai tai). Astea pe langa ce ai pe tine. Trebuie sa vezi cam care e situatia meteo in zilele alea sa te pregatesc adecvat de soare sau ploaie.
Incarcator pentru telefon, casti ai putea sa iti mai iei, ceva cu care sa iti mai ocupi timpul pe autocar daca ai drum lung (gen o carte sau un joc sa il joci cu cineva).
"Ingrijire personala": Gel de dus/sapun/sampon, periuta de dinti, alte chestii de care crezi ca ai nevoie...
Ar fi bine sa mai ai un ghiozdan mic ca in cazul in care te plimbi toata ziua prin oras sa poti cara acolo un hanorac sau o sticla cu apa. La fel, pe drum poti sa iti iei in ghiozdan niste sand-wich-uri, o sticla de apa, snaksuri (dar nu chestii care miros tare). Daca mergi cu autocarul, sa vezi sa nu ai greata de drum. Daca ai, nu manca alimente, eventual ia cu tine o lamaie care cica taie greata.
Buletinul si carnetul de elev sunt importante iar!
Sa te asiguri ca ai bani pentru mancare in toate zilele si sa fii atent sa nu dai banii pe prostii.
Sper ca nu am uitat prea multe, te mai gandesti si tu laughing.

| Betty12345678 a răspuns:

O paine si o sticla de apa D:

| CezaraEM a răspuns:

Hei!
Pai trebuie sa te organizezi cu bagajele: ce trebuie sa iti iei cu tine (de preferat sa nu cari lucruri inutile dupa tine, adica de care nu ai nevoie, pentru ca o sa vezi tu, o sa iti doresti sa le fi lasat acasa). I-ati putine bagaje cu tine, nu cara prea mult! Multe bagaje, multe griji pe cap (cum ca ai uitat ceva in camera de hotel sau mai stiu eu).
- produsele de zi cu zi: pasta de dinti/ periuta, spray si cum stai atatea zile plecat, ia-ti si produsele de dus cu tine, sampon, burete etc
- nu uita sa adaugi in bagaje si hainute mai groase, nu se stie niciodata cum e vremea asta
Si cam atat!
Sper ca te-am ajutat!