| claudiafrumoasa a întrebat:

happy Imi puteti spune cum se numea mana dreapta a unui rege, pentru ca nu imi mai aduc aminte...stiti voi mana dreapta a regelui care dadea de veste tot ce spunea relgele si facea tot ce spunea regele! happy
Funda! :*

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

SFÉTNIC, sfetnici, s. m. (Înv.) Înalt dregător sau boier cu care se sfătuia domnul țării în probleme de conducere; (astăzi) sfătuitor, consilier.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Nu stiu exact la ce te referi.Dar daca te referi literar asta poate sa se numeasca "legea"/"verdictul"/"tacerea"

Ridicarea mainii drepte asupra supusilor poate insemna si "ocrotirea lor"

Indiferent de context si de mana ea reprezinte puterea absoluta si decizia finala incontestabila, si niciodata dea lungul istoriei fara urmari.E drept ca au existat si exceptii dar cum se spune exceptia confirma regula!

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Poate te referi la o persoana :
Sfetnic

| stlucian a răspuns:

Dregator
DREGĂTÓR, dregători, s. m. (În Țara Românească și în Moldova) Demnitar la curtea domnească având atribuții în sfatul domnesc, în administrație, justiție, armată

| Hexiled a răspuns:

Vasal?

| claudiafrumoasa explică (pentru Hexiled):

Nu stiu. laughing) Un fel de consilier dar ei pe atunci nu stiau de consilier laughing

| Hexiled a răspuns (pentru claudiafrumoasa):

Nu stiu daca vrei iti zic maine sa intreb pe un prof de istorie ok da mi ad la bumydwmy@yahoo.com

| Hexiled a răspuns:

Senior?