| pitbullbulterier a întrebat:

Hei TPU maine dau simulare la romana. Spuneti-mi cum vi se pare argumentarile astea: 1) opera epica: In opinia mea opera "X" apartine genului epic fiind o lucrare in care se relateaza fapte, se exprima idei, ganduri, sentimente transmise in mod indirect prin intermeiul personajelor. Ca in orice opera epica autorul devine narator relatand fapte din viata(personajului principal) la persoana a 3-a.Modurile de expunere naratiunea descrierea si dialogul. Apar personajele (scurta caracterizare) In relatarea faptelor este urmat firul narativ(momentele subiectului), are unele particularitati artistice acestea nefind evidentiate.In concluzie textul "x" apartine genului epic. Opera lirica: Pot argumenta ca textul "x" apartine genului liric lucrare in care autorul isi exprima in mod direct gandurile ideile sentimentele. Autorul prin vocea eului liric, recunoscaut prin marcile morfologice: verbe si pronume la pers 1; prin intermediul figurilor de stil(exemple) realizeaza un discurs liric.Modurile de expunere sunt escriera si monologul liric adresat, autorul confesanduse. Apar imagini artistice( exemple). Atmosfera intretinanduse de elementele prozodice(ritm masura...)In concluzie textul apartine genului liric. CUM vi se pare? daca am gresit ceva mai adaugati si voi

3 răspunsuri:
| MissDevilish666 a răspuns:

Bună.
Fii mai atent/ă la gramatică, presupun că ai scris în grabă, dar la simulare vei fi depunctat/ă dacă greșești.În rest argumentările sunt bune.Îmi place să văd că ai scris ''În opinia mea'' și '' Pot argumenta''. Bravo!
Succes la simulări :*!

| pitbullbulterier explică:

Hmm din pacate la simulare ne-a dat altcevalaughing

| UIV27 a răspuns:

Sunt ok.si eu dau maine.