| pitbullbulterier a întrebat:

maine dau simulare la romana si nu stiu cum sa demonstrez ca un text apartine genului liric, adica stiu cate ceva dar nu imi ies numarul respectiv de randuri imi ies mai putine. Stiu ca asa se face (mai completati si voi) Def operei lirice: Opera literara in care autorul isi exprima in mod direct gandurile, ideile sentimentele. In primul rand textul "x" apartine genului liric deoarece autorul isi exprima gandurile, sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric.Eul liric isi face prezenta prin pronume si verbe la personele 1 si 2 (parca asa era / si aici dam cateva exemple) In al doilea rand modul de expunere este descrierea(si de aici nu mai stiu sa continui). In concluzie textul apartine genului liric. Va rog sa ma ajutati dau funda!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ai invatat sa faci un comentariu literar? nu trebuie sa scrii definitia operei lirice cu alte cuvinte, trebuie sa vii cu exemple din text, sa dezvolti ideile din definitie samd