| Shìzuko a întrebat:

Voi ce prere aveti despre italieni? Eu una cred ca sunt natiunea cea mai rasista, dar nu toti. Adica, fiecare roman care merge in Italia( si sunt multi), trebuie sa fie tratat ca un criminal si sa fie privit cu ochi rai doar pentru ca ( chiar daca e o persoana buna), asta e impresia care au facut-o italieni despre noi. Adica, da stiu ca exista romani care cand merg in Italia nu fac decat dezastre dar exista si romani de treaba dar asta italienii nu o inteleg. De exemplu, daca vine un roman in Italia e tratat rau de majoritatea persoanelor, daca un italian vine in Romania e tratat cu cat mai bine posibil, de toti. Oricum nu spun ca toti sunt rasisti, mjoritatea. Am vazut pe un site ca la stirile lor, TG 24, vorbesc numai si numai de romani si asta m-a facut si sa caut pe un site gen TPU ( doar ca italian) ce parere au italieni despre romani si da am vazut doar rasunsuri cum : Ii urasc, Sa stea acasa la ei, si tot asa. Doar vreo 2-3 raspunsuri erau : Sunt toti diferti: exista buni si rai. Deci parerea vostra care e? Ce credeti despre italieni? nu este neaparat o intrebare cu funda si vot, dar nu spun ca nu o dau. Mersi happy

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La simpla vedere poate par oameni buni daca cand vine cazul sa le ceri un sprijin te lasa in boala ta... strainii asa sant si fac bine pentru ca nu se ajuta doar in cazuri de buna prietenie si unele rude de obicei. Noi santem o rusine de natie ca ne tot bagam in datorii si ne plangem cam mult, hoti si altele, daca nu ai bani mori de foame pana iti castigi salariu si gata.

| ImmortalQueen a răspuns:

Buna. Hmm sa stii ca nu toti sunt la fel, intr-adevar sunt care chiar ii pun pe toti in "aceeasi oala", dar mna. nu-i nicaieri perfect, plus ca si unii romani/rromi au o parte de vina pentru ca poate daca nu furau/omorau/violau italienii nu ar mai fi avut o astfel de parere despre noi.Zic ca, fiecare are partea lui de vina.

| RB26DETT a răspuns:

Aici este vina tiganilor, ei s-au dus in afara si ne-au facut de ras tara, italienii nu erau asa cu noi daca tiganii nu distrugeau totul.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Italieni sunt ca romani, noi toti ii desconsideram pe tigani, numai ca la ei tigani au buletin de Romania deci crying e rau pentru noi. Romani, in general zicem la fel despre islmisti, tigani etc happy, chestea asta imi aduce aminte de la bunicu care lucra la un baraj si mergea noapte singur prin padure spre casa, uneori : "De animal sa nu iti fie frica Dumitre ca daca nu le e foame te lasa in pace, dar de om intotdeauna sa ai degrija ca niciodata nu sti ce gandeste.

| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Intalienii nu sunt chiar asa rasisti cum spui tu... binenteles uni sunt chiar foarte rai, dar nu toti,
Majoritatea din ei sunt mai nesimtiti.
Uite aici niste discuiti pe tema asta :
http://rahvee.wordpress.com/2010/08/29/italienii-sunt-intradevar-rasisti/
Bafta si numa bine;)

| fuzzer a răspuns:

Intr-adevar italienii, par sa fie cei mai duri din acest punct de vedere, dar cum nu se gaseste padure fara uscaturi, e si normal.

| ChristinneK a răspuns:

Italienii sunt oameni rai si se comporta murdar mai ales fata de noi romanii, de ce? cred ca stim cu totii motivul, sunt sute de romi care invadeaza spatiul italian si ne fac tara de rusine si intr-un fel aparte nu ii putem condamna, sa fim seriosi ce oameni ar accepta sa fie furati.Si e adevarat,romanii sunt niste oameni buni si ar trebui sa ne mandrim cu asta, insa sunt sigura ca daca italienii sau nu numai ar veni in tara noastra si ar face asemenea lucruri, am fi la fel ca ei. Italienii ne displac si nu avem ce face nu putem schimba modul in care ne privesc ei chiar daca in Romania sunt o gramada de oameni minunati.Ce stiu eu despre italenii in afara faptului ca sunt rai (evident nu toti) este ca sunt lenesi, iar daca vei incerca sa vorbesti cu ei in alta limba straina ca de ex engleza nu vei reusi sa porti o discutie cu ei pentru ca alta limba nu stiu decat cea materna, mai stiu ca sunt destul de galaciosi si gesticuleaza incredibil de mult. Daca intentionezi vreodata sa vizitezi Italia vei recunoaste un italian imediat deoarece are o gura cat casa (vorbeste tare),sunt foarte galagiosi si gesticuleaza mult asa poti recunoaste un adevarat italian. Si eu am vrut sa ma informez despre italieni deoarece curiozitatea roade omul si am vrut sa aflu mai multe insa, in general cu totii spun ca in fiecare zi mananca paste si chestii care sincer nu ma intereseaza insa, pe mine cel mai mult ma intereseaza atitudinea unui italian. Pot spune ca nu am o parere chiar proasta despre ei,mie una imi sunt dragi mi se par niste oameni simpatici. A da am uitat sa mentionez ca (din cate am auzit eu) italienii sunt foarte neingrijiti si fata de ei noi ne imbracam si suntem impecabili chiar daca in unele site-uri se scria ca sunt asa de bine imbracati de parca sunt pe podium si toata ziua sunt la cumparaturi eu asa am auzit si stiu asta deoarece niste colegi de scoala au facut un proiect despre Italia la care am avut grija sa fiu atenta.
Nu stiu daca ai auzit despre intamplarea Adelinei Pestritu, chiar ea a afirmat cat de mult iubeste Italia si ca nu ezita ca in vacante sa nu viziteze Italia insa, a avut o intamplare deosebita in aeroport cand niste italieni au auzit-o vorbind romaneste,au facut glume pe seama ei si nu au ajutat-o cu biletul facandu-se ca nu o aud, pana a avut marele noroc sa intalneasca niste romani care, au avut buna intentie de a o ajuta. Deci aici putem observa modul in care, fie ca esti femeie (iar Adelina este o femeie frumoasa), fie ca esti barbat esti tratat ca un "nimeni" in Italia. Italia este tara mea preferata (dintre toate tarile straine) insa nu oamenii ma atrag, ci Italia, italienii ma atrag mai mult prin darul pe care il au, cred ca macar un sfert din italieni sunt cantareti, au niste voci minunate si asta e singurul lucru pe care il admir la italieni. Ciao