| bogdanstefan12234 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar niste statii radio: https://www.military-shop.ro/......lkie-MT600
Am cateva intrebari:
1.Acestea sunt pentru a comunica de la distanta?
2.Cum functioneaza ele,adica,daca vreau sa vorbesc cu cineva trebuie sa il sun,nu? si celalalt dispozitiv suna, nu?
3.Sunt bune ele,ca si aparate,ce spuneti?
Eu am o firma,si acolo e un paznic, stau la 2 km de loc,si mai intra tigani sa fure, sunt bune in caz ca vrea sa ma anunte?
Multumesc pentru intelegere!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

1. Da, emit pentru maxim 5 km in camp deschis. Personal te-as sfatui sa cauti unele de distanta mai mare. 10 - 12 - 14 km ar fi mult mai ok.

2. Ele se sincronizeaza si asculta un canal. Adica o frecventa dintr-o serie de frecvente predefinite. Nu stiu daca transmit incriptat.
Oricum ar fi in momentul in care tu apesi pe butonul de emisie, cealalta statie incepe sa receptioneze si sa redea sonorul. Este posibil sa fie statii inteligente, astfel incat sa fie scoasa din functiune in momentul in care tii apasat mai mult de 20 de secunde pe buton. Motivul este ca transmisia la aceste statii se bazeaza pe principiul una poate doar emite, alta poate doar receptiona la un anumit moment de timp dat. Deci nu este ca la telefon, cand poti sa vorbesti peste altcineva. E important de retinut acest aspect. Pentru ca aici pur si simplu nu poti emite daca canalul este ocupat de alta persoana.

3. Au o singura problema: se descarca cam repede. Cam maxim o zi si jumatate. Ar trebui sa cauti un set cu cateva statii, nu doar doua, daca ai de gand sa le folosesti intr-o afacere. Dar tu stii mai bine aici.

Apoi trebuie sa fii atent la persoanele care le opereaza sa nu schimbe din prostie canalele. Daca tu te astepti sa receptionezi pe un canal si paznicul emite pe altul, atunci e mai nasol. Nu il auzi deloc.

Desi stai la 2 km, te-as sfatui totusi sa iei una de putere mai mare, necunoscand ce obstacole sunt intre tine si respectiva locatie.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Si inca ceva: asigura-te ca pot fi operationale si in momentul in care stau la incarcat.