| anonim_4396 a întrebat:

Heii! mi-am facut si eu cont pe twitter >[:] si as avea nevoie de putin ajutor xD:cum e aia "tweet" si "retweet"? LE primesc de la cineva? Unde pot sa ma duc sa vad de la cine? ETC! Thx! Piisu`!:]

2 răspunsuri:
| ana1995 a răspuns:

Bun. e cam mult de spus, dar sa incepem. Esti constienta ca tweet e un verb da? inseamna 'a ciripi' cam asa se traduce. de aceea logo-ul twitter-ului e o pasare. tweet : tu spui ceva. iti exprimi starea sau spui ce muzica asculti, carte citesti cu cine vorbesti, tot ce vrei tu. si apoi apesi pe butonul tweet. la retweet e alta treaba. de exemplu cineva pe care tu urmezi pe twitter ciripeste ceva foarte interesant. care iti place foarte mult... poti sa apesi pe retweet si ceea ce a spus persoana pe care tu o urmaresti apare si la tine pe profil. deci : tweet : ciripesti ceva. retweet : iti place ceva si reciripesti. scuze de altcumva nu stiu cum sa iti explic laughing. Sper ca am fost cat de cat de ajutor. -Ann

| misa_4217 a răspuns:

Tweetul este ceea ce scrii tu; ca de exemplu un status şi îi dai tweet, îţi apare pe profil
retweet înseamnă să dai mai departe la toţi followeri(cei care te urmăresc) tăi un mesaj dat de altcineva
şi când vorbeşti cu cineva pe profil îţi arată ce îi scrii tu respectivului, iar ce îţi scrie el este pe profilul lui