| Sheisshe a întrebat:

Hey! Am cosuri pe piept cateva pe fata si pe spate cateva... sfaturi? Cat mai multe si bune va rog

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o infecție a pielii. Mergi la medicul de familie să te vadă și dacă este nevoie și o trimitere la dermatologie.
Hainele care intră în contact direct cu pielea să fie obligatoriu din fibre naturale.

Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai eficient tratament pe care l-am folosit si am fost multumita de el absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)a fost Zineryt(o lotiune antiacneica foarte puternica).Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,bineinteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja,raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere,deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.
Ai putea incerca, de asemenea, si spirtul.Pentru zona pieptului si cea a spatelui, cel putin, nu ar trebui sa fie nevoie de mai mult(spirtul ar trebui sa fie suficient pentru aceste zone).

| TboomOllie a răspuns:

Siguri sunt de la caldura...incearca niste apa recesi crema de galbenele si vor dispaarea

| Andrew_2568 a răspuns:

Depinde de varsta. Daca esti adolescent, este perfect normal datorita pubertatii si eliberarii testosteronului in corp, iar daca esti halerofil si ai folosit substante interziste(sustanol etc.) nu trebuie sa te miri si nici panichezi, o sa treaca.

| LaRy_8767 a răspuns:

Hei.
Pentru cosurile de pe fata am auzit ca este buna argila ( se gaseste la farmacie).pui putin intr-un paharel si pui putina apa ca sa se faca un fel de crema. Ti-o intinzi pe locurile unde ai cosuri inainte sa te culci si ziua te speli bine pe fata.
Sper ca te-am ajutat :*