| LoryC a întrebat:

Hey tpu.Am nevoie de font disney. Dupa ce il descarc de pe dafont cum procedez? Am comenzi pentru poze de profi, coperta etc.Este urgent. Vreau un raspuns cat mai explicid posibil!

Răspuns Câştigător
| Ioana2008v a răspuns:

Scrie in site cum se face, dar iti voi explica chiar eu cum:
1. Daca ai Windows XP, du-te unde ti-ai instalat fontul (ar trebui sa aiba prescurtea.ttf,.otf sau.svg, mai rar). Apoi apasa butonul Folders de deasupra casetei. Gaseste urmatorul folder: C:\WINDOWS\Fonts. Cand il gasesti, trage fontul in folderul precizat.
2. Daca ai Windows 8, 7 sau Vista, cred ca exista vreun program special care iti instaleaza fonturile. Du-te la fontul instalat care are prescurtarile de mai sus, da right-click si pe bara care apare apasa butonul Install.
3. Daca ai un Mac X, procedura este la fel ca la Windows 8, 7 si Vista, doar ca dai dublu-click stanga si apesi butonul Install Font.
4. Daca ai un Mac, fontul trebuie sa fie neaparat cu prescurtarea.ttf sau.otf. Daca are una din aceste prescurtari, il tragi in folderul System (nu stiu unde e pentru ca nu am un Mac)
5. Pentru restul Mac-urilor X, trebuie sa-l pui in Library/Fonts pentru toti userii, sau Users/X/Library/Fonts pentru un anumit user (X-ul inseamna numele userului).
6. Daca ai un Linux, trebuie sa ai fontul.ttf sau.otf. Exista mai multe optiuni:
a. Il pui in fonts:// in File Manager.
b. Te duci in folderul Home, dai click pe View - Show Hidden Files, iar folderul Fonts va aparea. Pune-ti fontul acolo.
c. Pentru cateva versiuni Linux, dai dublu-click pe folderul Font si dai clic pe butonul Install Font.

Sper ca ti-am fost de ajutor! Spor la treaba!