| DJohnny a întrebat:

ce parere aveti despre meseria de jurnalist? Ce liceu iti trebuie ca sa faci facultatea de jurnalistica? Se plateste bine meseria? Care sunt avantajele si dezavantajele?

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Liceu orice, facultatea de Jurnalism (nu jurnalistica!). Acolo sunt si eu acum (e a 2a facultate) dar sincer nu cred ca ai nevoie de jurnalism pentru a fi jurnalist... ci de talent, creativitate, ambitie si neaparat noroc. Nu cred ca se plateste bine.

| AleCSanDruCF a răspuns:

Pai pentru a ajunge jurnalist din cate stiu trebuie sa urmeazi un profil la liceu de filologie. Pentru inceput o sa fie o suma destul de bunicica in comparatie cu alte domenii, iar daca avansezi e normal ca si salariu sa creasca odata cu asta. Cat despre avantaje si dezavantaje ce pot sa zic, un avantaj ar fi ca esti bine platit iar ca dezavantaj ai mult de lucru ca sa ajungi acolo. Succes!