| lolas23 a întrebat:

Cum se face o cerere de invoire pentru la scoala?

Răspuns Câştigător
| Karinakari99 a răspuns:

Scrii aşa:
" Dragă domnule/doamnă/ diriginte/dirigintă, vă rog să acceptaţi această cerere de învoire din partea elevului (numele tău), motivul fiind (spui motivul) ".
Baftă.

5 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Aceasta nu este o intrebare "suspecta", ea nu incurajeaza absenta de la scoala, va rog sa nu mai raportati(ar fi a 4-a oara)
Exista si motive,altele decat cele medicale,pentru care un elev poate fi invoit: evenimente neprevazute in familie(inmormantari, divort,nunta etc.) activitati extrascolare la care elevul este important sa fie prezent( participa la o competitie cu adevarat decisiva:campionat national,international,concurs sportiv,artistic etc).
Mai nou, la secretariatele scolilor si liceelor, exista o foaie A4 gata tiparita,un formular cu toate datele pe care tu trebuie sa le completezi,pentru a obtine o astfel de invoire,alta decat cea medicala,pe care ti-o da medicul de familie,daca te imbolnavesti.
Regulamentul cere sa mergi la secretariat si sa duci o cerere de invoire. daca dirigintele ti-o aproba,caci el trebuie primul s-o semneze,mergi cu ea la director si apoi o depui la secretara.
Ea trebuie sa contina datele tale(nume,prenume,data nasterii, clasa din care faci parte)motivul invoirii si zilele exacte in care vei lipsi, acordul unuia dintre parinti si semnatura lui

| Lummy a răspuns:

doamna/ domnule director

subsemnata (numele tau) elva in clasa a...la liceul (nume) va rog sa binevoiti a-mi aproba prezenta cerere ptrin care solici invoirea de la cursuri in data de...
mentionez ca voi lipsi...

data semnatuta
(scrii direct data si semnatura)

domnului/ doamnei director a liceului.

| Michael54654654 a răspuns:

Suni dirignta spui ca esti racita.
Iei o adeverinta medicala si trimiti un coleg sa o duca.
FUNDA?

| peste2009 a răspuns:

Te duci la medicul de familie si ii ceri o invoire pentru data. pana pe data... si iti da iar atunci poti sa nu te duci la scoala pentru ca vei primi absente dar cand vei duce scutirea ele vor fi motivate de diriginte. diriginta funda te rog

| αnny a răspuns:

Pai te duci la medicul de familie si ii zici sa-ti faca o invoire medicala. Sper ca te-am ajutat.Succes!