| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost dat afara pentru ca patronului nu i-a convenit ca fac o scoala de stivuitoristi,cu toate ca am cerere de invoire facuta,am fost dati afara, avem drep de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca ti-a dat acel mesaj nu inseamna ca ti-a desfacut contractul individual de munca. Pentru aceasta este nevoie de o decizie scrisa de desfacere a CIM si respectarea unui termen de preaviz, prevazut in CIM. Pana atunci tu prezinta-te la munca, ca sa nu aiba motivul de absente nemotivate. Si daca ti-a aprobat invoirea nu poate sa-ti desfaca legal CIM.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar. Ai cerere de invoire (desi invoirea este doar pentru cateva ore dintr-o zi, maximum 1 zi) dar ti s-a aprobat?
Si pentru ce motiv ti-a fost desfacut contractul individual de munca?
Mi se pare ca nu ti-a fost aprobata lipsa de la munca si ti-a fost desfacut contractul disciplinar, pentru absente nemotivate.
In acest caz nu beneficiezi de somaj.

| HarleyKing a răspuns:

Am avut cerere de invoire pentru 5 ore, de la 7 la 12 si dupa aceea am revenit la servici, dar un coleg face si el cursurile de stivuitorist cu mine si am avut orele de practica in aceeasi zi, iar seful chiar daca am avut invoirea si a zis ca totul e ok, ne-a dat mesaj ca daca plecam amandoi la cursuri sa nu mai ne intoarcem la munca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru HarleyKing):

Faptul ca ti-a dat acel mesaj nu inseamna ca ti-a desfacut contractul individual de munca. Pentru aceasta este nevoie de o decizie scrisa de desfacere a CIM si respectarea unui termen de preaviz, prevazut in CIM. Pana atunci tu prezinta-te la munca, ca sa nu aiba motivul de absente nemotivate. Si daca ti-a aprobat invoirea nu poate sa-ti desfaca legal CIM.