| anonim_4396 a întrebat:

Ieri n-am mai scris nici o efemerida, in caz ca o asteptati cu sufletul la gura, ha, ha. De fapt, mi-a soptit o pasarica (eu am o pasarica ca muza inspirationala, de e mereu in panica fiica-mea ca o sa ii dea in gat toate nazdravaniile pe care le face) ca efemeridele mele au gadilat coarde sensibile la frumos pe TPU, altele decat coardele vocale ale lui @whoofy, ea fiind singura care ma mai lauda din cand in cand ca imi ocup timpul cu asa futilitati efemere. Asa ca mi-e si frica sa le mai scriu, ca eu m-am invatat minte cu frumosul - frumosul niciodata nu-ti vrea binele! Vrea numai sa te complexeze.
Plus ca n-aveam nici o intrebare de pus ieri, si doar se stie ca regulamentul TPU e impotriva postarilor care nu intreaba nimic...
Dar azi, mmm! azi o sa compun efemerida in versuri, omagiu marelui poet Eminescu, care si-a dat obstescul sfarsit pe 15 iunie 1889.

Sapte sute sase trei
before Christ came to say: Hey!
Fosta eclipsa solara
In Mesopotamia rurala
Astia sau decis asa
Sa faca un calendar din ea...

Unu sapte si cinci doi
Benjamin Franklin, ahoy!
se joaca cu-n zmeu pe cer
Ca sa-l fulgere nitel
Astfel el s-a dumirit
De ce norii l-au traznit.

Mia, opt si patru-patru
Goodyear testeaza asfaltul
Patentand vulcanizatul
Da, da, el si nimeni altul!

Mia, noua, sapte-sapte
La Paris, show ca la carte,
Se deschide oficial
Un "atelier" cu har.
Atelierul lui Brancusi.
Fug sa-l vizitez acus...

Gata, mi-a pierit inspiratia poetica, ca eu n-am nici o Veronica Micle la mine in birou ca sa imi excite neuronii.
aaa, si sa nu uit, intrebarea zilei (de vara): Ce temperatura are azi apa de mare, la Mamaia? E suficient de calda sa facem o baita? A fost careva la plaja?

1 răspuns:
| AlexAlex23 a răspuns:

Nu am fost