| Felicitari a întrebat:

Imi explica cineva cum se rezolva problemele de genul: un obiect se scumpeste cu...% stiind ca pretul actual este... aflati pretul initial (pe google nu mi-a dat)

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pret_initial * n/100 + Pret_initial = pret_final.

o ecuatie cu o necunoscuta

| Mihaela1964 a răspuns:

Ti-o fi explicat in clasa, dar ai cascat gura la altceva...
Se noteaza cu y valoarea obiectului si cu z procentul cu care se mareste pretul, iar k este pretul marit, relatia este urmatoarea:
z+yxz/100=k
deci pretul initial este:
z=k-yxz/100 simplu, nu?
unde x inseamna inmultit
La asemenea exercitii este de retinut faptul ca intotdeuna cuvantul "din" inseamna inmultire(ex: doua treimi din x, adica x inmultit cu 2/3)