| Stoica_Mihai_1997 a întrebat:

Nicidoata n-am stiut la exercitiile cu procente cand si unde se pun punctele. De exemplu
Un obiect se scumpeste cu 20%, dupa scumpire pretul este de 30% aflati pretul initial
nu inteleg de ce se face cu + aici daca zice pretul initial.
Initial este cel ce nu mai este, n-ar trebui cu -? Daca stiti cum sa rezolv problema as aprecia foarte multe ajtorul, si cum ar trebui scris exercitiul... Multumesc!

2 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Intrebarea ta nu are nici un rost, sau mai bine zis exercitiul ala, se pierde sensul.
Dupa scumpire pretul este de 30% din ce? Ca 30% din el nu are cum sa fie din moment ce s-a scumpit.
Cel mai probabil ca lipseste o parte din exercitiu sau e scris ceva gresit, ca sa fie rezolvabil ar fi putut suna ca:
"dupa scumpire pretul este de 30 lei/ron."
sau
"dupa scumpire pretul este egal cu 30% din x (alt pret)" (se poate rezolva cu regula de trei simpla)

| gheorghe699 a răspuns:

Enuntul nu este corect.ex.un produs, se scumpeste cu 20%... dupa scumpire el poate fi 20%inmultit cu x, unde x =produsul initial, valoarea lui ..nu are cum sa fie 30%dupa scumpire, 30%din ce?