| anonim_4396 a întrebat:

In 2011, 23 aprilie a picat intr-o sambata. In 2012 cica o sa pice intr-o luni. Cum e posibil?

Răspuns Câştigător
| KiraVonHell a răspuns:

E posibil deoarece 2012 e anbisect.

20 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

E an bisect

| dodo1530 a răspuns:

Probabil e an bisect.

| MrBlueEnergy a răspuns:

2012 EUAB

Te rugam sa verifici enuntul pe care l-ai scris si sa elimini majusculele care nu sunt necesare! Iti reamintim ca majuscula (litera mare), nu se foloseste decat pentru prima litera din propozitie, pentru numele proprii si acronime (de ex.: ONU, CFR, UEFA).

Enunturile scrise numai cu litere mari sunt deranjante, inestetice si mai putin lizibile, asa ca am aprecia daca ai folosi majuscula numai atunci cand este cazul!

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| IQ156 a răspuns:

An bisect

| AndreeaIM a răspuns:

Pai... 2012 este un an bisect deci de aia happy

| MoneyMoney a răspuns:

Pai normal fiindca 2012 este an bisect si va fi 29 februarie ceea ce va face decalajul de 2 zile! Astept funda!

| sweet2kitty1049 a răspuns:

Pai 2012 este an bisect, adica luna februarie are 29 de zile. in mod normal, ziua de 23 aprilie ar pica intr-o zi a saptamanii dupa ziua din anul precedent(ex. in 2010 23 a picat vineri, in 2011 a picat sambata). si deoarece februarie are cu o zi mai mult, in loc sa aduni cu o zi a saptamanii mai mult decat in anul precedent, aduni cu doua si iti va rezulta luni. pam pam paaaam laughing (explicatia este putin cam confuza dar sper sa intelegi, esenta este ca daca anul trecut care era an obisnuit, adica 365 de zile, adunai 1 zi, anul acesta care este an bisect, adica 366 zile, aduni cu 2 ile)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2012 e an bisect.

| didiDia a răspuns:

Ce intrebare te mai chinuie si pe tine. E simplu. Cand anul nu e bisect(adica are 365 de zile; cum au fost 2009, 2010 si 2011), o data anume se nimereste in acel an intr-o zi a saptamanii mai tarziu cu o zi decat ziua saptamanii in care aceeasi data a fost anul trecut. Pe exemplul tau: 2011 este an nebisect. In 2010, 23 aprilie a picat intr-o vineri, iar in 2011(adica un an mai tarziu), 23 aprilie a picat sambata, adica cu o zi mai tarziu decat in 2010. Cand anul este bisect, aplici aceeasi regula de pana acum pana la ziua de 28 februarie inclusiv. Incepand cu 1 martie, regula se schimba astfel: o data anume se nimereste in acel an intr-o zi a saptamanii mai tarziu cu doua zile decat ziua saptamanii in care aceeasi data a fost anul trecut. Treaba asta cu,, doua zile'' in loc de,, o zi'' se datoreaza zilei de 29 februarie care apare doar in anii bisecti. Exemplu, 2012 va fi an bisect. Asadar, desi in 2011 data de 23 aprilie a fost intr-o sambata, in 2012 aceeasi data nu va fi duminica, ci lunea pentru ca 23 aprilie vine dupa 28 februarie, deci ai o deplasare de 2 zile fata de anul anterior. Deplasarea de o zi in cadrul anul bisecti se datoreaza faptul ca 365 impartit la 7 da restul 1. Daca restul ar fi, nu ar mai fi nici o deplasare si orice data ar pica in fiecare an in aceeasi zi din saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!

Ce intrebare te mai chinuie si pe tine. E simplu. Cand anul nu e bisect(adica are 365 de zile; cum au fost 2009, 2010 si 2011), o data anume se nimereste in acel an intr-o zi a saptamanii mai tarziu cu o zi decat ziua saptamanii in care aceeasi data a fost anul trecut. Pe exemplul tau: 2011 este an nebisect. In 2010, 23 aprilie a picat intr-o vineri, iar in 2011(adica un an mai tarziu), 23 aprilie a picat sambata, adica cu o zi mai tarziu decat in 2010. Cand anul este bisect, aplici aceeasi regula de pana acum pana la ziua de 28 februarie inclusiv. Incepand cu 1 martie, regula se schimba astfel: o data anume se nimereste in acel an intr-o zi a saptamanii mai tarziu cu doua zile decat ziua saptamanii in care aceeasi data a fost anul trecut. Treaba asta cu,, doua zile'' in loc de,, o zi'' se datoreaza zilei de 29 februarie care apare doar in anii bisecti. Exemplu, 2012 va fi an bisect. Asadar, desi in 2011 data de 23 aprilie a fost intr-o sambata, in 2012 aceeasi data nu va fi duminica, ci lunea pentru ca 23 aprilie vine dupa 28 februarie, deci ai o deplasare de 2 zile fata de anul anterior. Deplasarea de o zi in cadrul anul bisecti se datoreaza faptul ca 365 impartit la 7 da restul 1. Daca restul ar fi, nu ar mai fi nici o deplasare si orice data ar pica in fiecare an in aceeasi zi din saptamana.
sau varianta mea

Este an bisect, lipsesc două zile, deci este cea mai mică lună care cade o dată la 4 ani, baftă.

| IceCreamDoll a răspuns (pentru KiraVonHell):

Da, multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns. Am uitat ca anul viitor o sa fie unul bisect.

| nurckye a răspuns:

2012 este an bisect

| KiraVonHell a răspuns (pentru IceCreamDoll):

Funda?

| beki13 a răspuns:

Pentru ca in 2012, luna februarie are 29 de zile, automat urmatoarele date cresc cu o zi in plus.

| matemetica a răspuns:

Uita-te in calendar la luna feb. si apoi iti vei da seama. Hello e logic sa fie intr o luni 23.

| loredanadevil a răspuns:

Pai se poate pentru ca 2012 e an bisect

| 7uP112 a răspuns:

Wow pe 23 aprilie sunt nascut eu :X macar stiu ca no sa pice duminica :X
mersi

| cosmasavoare a răspuns:

Si ti se pare anormal? ia verifica tu data de 23 in ultimi 10 ani si apoi raspundeti singura!

| loredanadevil a răspuns:

Cine e proasta?

| loredanadevil a răspuns:

Ok poate a pus-o la vrajeala