| adrian_6090 a întrebat:

Istoria RUSINII.
Fara a ne da seama, timpul se duce inainte si trist, de cele mai multe ori, noi oamenii ramanem priponiti locului precum un cal neputincios, multumindu-ne cu "iarba" din perimetrul nostru limitat. Acum 66 de ani, pe data de 23 august 1944, doua partide istorice au savarsit un act de tradare nationala. Atat taranistii cat si liberalii, au refuzat sa participe la sedinta propusa de Maresalul Antonescu, sedinta la care, in prezenta "regelui de mamaliga" care nu cu mult timp inainte facuse cadou pamantul sfant al tarii ( Nordul Ardealului), trebuia sa participe si exponenti ai miscarii comuniste. Refuzul partidelor politice traditionale de a onora intalnirea, era unul singur…lovitura de stat programata pe 26 august 1944. La sedinta cu pricina au participat insa comunistii, ce, fara a mai tine cont de propunerea Maresalului de evacuare, fara varsare de sange, a trupelor naziste:
au trecut la arestarea abuziva a lui Antonescu. Regele nostru "de mamaliga" a tacut malc, precum un scolar pus la colt de invatatoare.
Lovitura de stat a fost asadar "furata" de comunisti, taranistii si liberalii ramanand cu buzele umflate iar regele nostru cu "treaba mica" in pantaloni. Pentru veridicitate, comunistii au preferat o mica "baie de sange", "baie" ce putea fi evitata total. Cam asa ceva s-au derulat evenimentele si in decembrie 1989, locul Maresalului luandu-l de aceasta data Nicolae Ceausescu, tovaras printre altele, dar nu cu aceia ce furau sistematic tara de cativa ani, ci tovaras chiar cu poporul.

1 răspuns:
| GoguStrigoi a răspuns:

Ai mare dreptate...